מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Preparedness among Ophthalmologists: During and Beyond the COVID-19 Pandemic

המוכנות של רופאי עיניים במהלך הפנדמיה של קוביד-19 ואחריה

 

תקציר: פרופ׳ מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

ב- 7.2.2020 נפטר רופא העיניים הסיני מ- wuhan, ד"ר לי וונליאנג  (Li Wenliang)  מזיהום בקוביד-19.  הוא היה בין הראשונים שהתריעו על המחלה והצורך להתמגן מפניה. תוך פחות מארבעה חודשים התפשטה המגפה בעולם וב- 11.3.2020 הוכרזה כפנדמיה.

 

ברחבי העולם הגיבו בצורות שונות בנוגע לניהול הסיכון לרופאי עיניים וחוליהם. אסטרטגיות וגישות להפחתת הסיכון עבור הציבור, המטופלים, ואנשי שרותי הבריאות צריכות להיות מבוססות על הניסיון הגלובלי הקולקטיבי. חוסר ידע איך להתנהל במצב הנוכחי מצביע על הצורך בקביעת הנחיות בנוגע לאמצעי וגישות מיגון שישמשו בהתפרצויות עתידיות.

 

במאמר מערכת זה שנכתב על ידי רופאים מאנגליה, ארה"ב, סינגפור, סין, קוריאה, אוסטרליה ואיטליה, סוכמו האסטרטגיות בהם משתמשים כיום להגן על הציבור, המטופלים ונותני השירות הרפואי, ויש קריאה להתחיל בהתארגנות לקראת העתיד.

 

כדי להגן על הציבור הרשויות כוננו אמצעים שנועדו לצמצם ולדכא את הפנדמיה. אלה כללו המלצות לריחוק חברתי, עבודה מהבית, ושמירה על היגיינה, חוקים להגבלת תנועה והפחתה או דחייה של שרותי בריאות וניתוחים בלתי דחופים, ואמצעים ממשלתיים של הסגר ועוצר. אמצעי ההגנה במרפאות העיניים ניתנים לחלוקה לנושאים של ניהול, הגנת הצוות והגנה סביבתית.

 

נושאי הניהול כוללים סינון ומניעת כניסה של מטופלים סימפטומטיים, ביטול ביקורים לא הכרחיים, הפעלת שיטות רפואה מרחוק (tele-medicine), והפחתת מספר הנוכחים במרפאה על ידי המתנה במכונית או בחוץ עד לקבלת הודעה להיכנס.

 

נושאי הגנת אנשי הצוות כוללים צמצום של מספרם, מעבר לפגישות וירטואליות, בידוד זמני של אנשי צוות שחזרו מנסיעות, הצהרות בריאות ובדיקת חום יומיים לפני תחילת העבודה, שימוש מושכל בציוד מיגון אישי, אימון מתאים בלבישת והסרת מיגון אישי, והימנעות ככל האפשר ממגע פיזי עם המטופל. כאשר מטפלים בחשודים או בחולי קוביד-19 על המטופל לחבוש מסיכה ועל המטפל להיות בלבוש מגן מלא.

 

אמצעי הזהירות הסביבתיים כוללים מניעת זיהום טיפתי וזיהום מגע בעת טיפול בבעיית עיניים דחופה. צריך להיות פרוטוקול לניקוי מנורת הסדק, המשטחים, העדשות וכל ציוד אחר. על מנורת הסדק צריך להיות מורכב מגן רחב למניעת זיהום טיפתי.

 

ההגנה על המטופל כוללת קביעה של הנחיות ברורות לגבי המצבים שמצריכים בדיקה במרפאה, ופיתוח אמצעים של רפואה מרחוק.

 

הגנת רופאי העיניים הינה קשה בגלל הקרבה לדרכי הנשימה של המטופל בעת הבדיקה והטיפול. מסיכות ניתוח נחשבות ליעילות למניעת פיזור מהנבדק ומסיכות N95 הינן הבחירה המועדפת למטפל.

קיימת שונות רבה בגישות למיגון רופאי עיניים בעת טיפול בנבדקים א-סימפטומטיים. עדיין אין כל נתון מוכח לגבי היעילות של גישות או אמצעי המיגון השונים.

 

המסקנה העיקרית של הכותבים היא, שיש צורך דחוף להקים רשת בינלאומית של רופאי עיניים שיסכימו על פרוטוקולים מבוססים לשיטות ואמצעים שיגנו על הציבור, המטופלים, והמטפלים. אלה צריכים לכלול את נושאי ניהול מרפאות עיניים, ניקוי מכשירים, ומיגון אישי במצבים שונים של טיפול. פרוטוקולים כאלו יאפשרו למוסדות להתארגן מראש ולהכין את הציוד הדרוש למקרה של התפרצות חדשה. בנוסף לכך תצטרך להיות דרישה מהרשויות הממשלתיות לשקם מרכיבים של מערכת הבריאות שנפגעו מהפנדמיה הנוכחית. גם לאחר חלוף הפנדמיה תמשיך אוכלוסיית העולם להזדקק לטיפולים של רופאי העיניים כדי לשמר ראייה.

 

על ידי צבירת ניסיון מהפנדמיה של קוביד-19 והתחלת פעולה כעת, ניתן יהיה להגן טוב יותר על הראייה בעולם בעתיד, כיון שהתפרצויות זיהומים בהיקפים שונים הינן בלתי נמנעות.

 

Olivia Li, J., Shantha, J., Wong, T.Y., Wong, E.Y., Mehta, J., Lin, H., Lin, X., Strouthidis, N.G., Park, K.H., Fung, A.T., McLeod, S.D., Busin, M., Parke, D.W., Holland, G.N., Chodosh, J., Yeh, S., & Ting, D.S.W. (2020, May).  Preparedness among Ophthalmologists: During and Beyond the COVID-19 Pandemic. Ophthalmology., 127(5), 569- 572.

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד