מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
האיגוד הישראלי לרפואת עיניים
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' כינורי מיכאל

עורך אתר האיגוד:
ד"ר לשנו ארי

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

ניתוחי פזילה

ניתוחי פזילה

ד"ר דפנה מיצד-קורש

 

מתורגם ומעובד מדף הסבר של האיגוד האמריקאי לרפואת עיניים לילדים ופזילה (AAPOS)

לצורך נוחות הכתוב הוא בלשון זכר (הן לגבי המטופל והן לגבי המנתח) אך הכתוב מתייחס כמובן גם למטופלות ומנתחות.

 

מהו ניתוח לתיקון פזילה?

ניתוח פזילה הוא ניתוח בו משחררים מתח בשרירים או מחזקים שרירים כך שמיקום העיניים אחת ביחס לשניה ישתנה. הניתוח אינו מלווה בכניסה לתוך העין (כמו למשל בניתוח קטרקט או ניתוח רשתית). התפרים בהם משתמשים הם תפרים שנמסים לבד.

תחת איזו הרדמה מבוצע ניתוח תיקון פזילה?

הרדמה תלויה במצב הבריאות והגיל. כמעט תמיד בילדים וגם במבוגרים מדובר בניתוח תחת הרדמה מלאה.

היכן נמצאים השרירים המנותחים ומה הגישה אליהם?

השרירים שאחראים לתנועות העין נצמדים ללובן העין. הם מכוסים בשכבה שקופה ועדינה של רקמה המכונה לחמית. בניתוח העין מוחזקת פתוחה בעזרת קפיץ הנקרא ספקולום. המנתח יוצר פתח בלחמית העין ובאופן מבוקר ועדין מבודד את השריר אותו יש לנתח. בניתוח פזילה לא מבוצעים חתכים עוריים וכן לא נכנסים לתוך העין (בניגוד לניתוח קטרקט או רשתית למשל). התפרים בניתוח הם כמעט תמיד תפרים שנספגים לבד.

מהם סוגי ניתוחי הפזילה הנפוצים?

רססיה היא ניתוח שבו מרפים שריר. השריר מנותק מהעין ונתפר אליה מחדש רחוק יותר מהחלק הקדמי של העין.

רזקציה היא ניתוח שבו מחזקים שריר. השריר שמנותק מהעין מקוצר ואז מוחזר למקום בו היה מחובר קודם לכן. כשהשריר קצר יותר הוא הדוק יותר.

מהם תפרי התאמה?

בניתוח סטנדרטי המנתח בוחר את מידת הניתוח אותו הוא מבצע מראש בהתאם למדידות שבוצעו לפני הניתוח. בניתוח בו מבוצעים תפרי התאמה משאיר המנתח במיקום אליו הוא יכול להגיע קשר זמני ובהתאם למצב העיניים בבדיקה מספר שעות לאחר הניתוח ניתן לחזק או להרפות שריר שנותח. הניתוח מתאים למטופלים שמסוגלים לשתף היטב פעולה עם תהליך ההתאמה בו השריר עובר מניפולציה נוספת לאחר התעוררות המטופל.

למה לצפות לאחר הניתוח?

בסיום הניתוח אין צורך לרוב בתחבושת על העיניים. העין עשויה להיות אדומה והמטופל עשוי לסבול מכאב בעיקר בעת הזזת העיניים וכשהעיניים פקוחות ולעיתים תחושת גוף זר או חול בעיניים בגלל התפרים. לפי הצורך יש להשתמש בתרופות לשיכוך כאבים. אי הנוחות והכאבים אמורים להשתפר במהירות בימים שלאחר הניתוח. במידה ואין שיפור, יש לפנות לרופא המנתח לבדיקה דחופה.

כיצד מטפלים בעין מנותחת?

לצורך המנעות מזיהום או דלקת חמורה, המנתח ימליץ על טיפול תרופתי משולב של אנטיביוטיקה וסטרואידים בטיפות עיניים. כמו כן מומלץ להימנע משהיה במקומות מלוכלכים וכניסה למים עומדים או הרטבת העין. בהתאם להחלמה, ינתנו למטופל המלצות אישיות.

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד הישראלי לרפואת עיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד