מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

The Relationship of Age and Other Baseline Factors to Outcome of Initial Surgery for Intermittent Exotropia

 

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

רק מעט מידע קיים על הקשר בין התוצאה של ניתוח לתיקון אקזוטרופיה אינטרמיטנטית לבין הגיל בעת הניתוח או לגורמים קליניים אחרים. במחקר קליני אקראי קודם על 197 ילדים עם אקזוטרופיה אינטרמיטנטית מצאו החוקרים מחברי המאמר  שאין שוני משמעותי מבחינה סטטיסטית בסיכוי להשיג תוצאה כמעט מרבית  עד גיל 3 שנים כאשר השוו רצסיות דו-צדדיות של השריר הישר הלטרלי עם רססיה חד צדדית של השריר הישר הלטרלי ושל השריר הישר המדיאלי.

 

במחקר הנוכחי השתמשו החוקרים בבסיס המידע שאספו כדי לבדוק האם לגיל בזמן הניתוח ולגורמים אחרים כמו הגודל או שליטה באקזודביאציה היה קשר עם תוצאות הניתוח.

החוקרים היו ממרכזים גדולים בארצות הברית, בבלטימור, טמפה, רוצסטר, נשוויל, פיצבורג, ליטל רוק, יוסטון, שיקגו רידג', ואינדיאנפוליס. אוכלוסיית המחקר כללה 197 ילדים בגיל 3 עד 11 שנים עם אקזוטרופיה אינטרמיטנטית  של 15 עד 40 פריזם דיופטריות. הם חולקו באופן אקראי לאחת משתי קבוצות של פעולה ניתוחית לתיקון אקזוטרופיה אינטרמיטנטית. בדיקות ביקורת מבלי לדעת לאיזו קבוצה שייך הנבדק, בוצעו כל חצי שנה למשך 3 שנים. התוצא הראשוני היה תוצאה תת-אופטימלית כעבור 3 שנים.  

 

נמצא שהסיכוי לתוצאה תת-אופטימלית כעבור 3 שנים היה 28 אחוזים עבור ילדים בגיל 3 עד 5 שנים בהשוואה ל- 50 אחוזים עבור ילדים בגיל 5 עד 11 שנים.  לא נמצאו קשרים משמעותיים מבחינה סטטיסטית בין התוצאה לבין גורמים אחרים.

 

מסקנת החוקרים היא שבילדים עם אקזוטרופיה אינטרמיטנטית, נצפו תוצאות ניתוחיות טובות יותר כאשר הניתוח בוצע בגיל צעיר יותר – בין 3 ל- 5 שנים.

 

Repka MX, Chandler DL, Holmes JM, On nehalf of the Pediatric Eye Disease Investigator Group The Relationship of Age and Other Baseline Factors to Outcome of Initial Surgery for Intermittent Exotropia J Ophthalmol 2020;212:153–161

 

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד