מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Long-term Effect of Intraocular Lens vs Contact Lens Correction on Visual Acuity After Cataract Surgery During Infancy A Randomized Clinical Trial

ההשפעה ארוכת הטווח של עדשה מושתלת לעומת עדשות מגע אחרי ניתוח ירוד בילדות

 

תקציר: פרופ׳ מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

בהשוואה לעדשות מגע אפקיות או למשקפיים, לעדשות תוך עיניות (IOL) יש יתרון בכך שהן מתקנות את הראייה באופן תמידי. מאידך, בדרך כלל נרתעים מהשתלת IOL בניתוחי ירוד בילדים קטנים, כיון שהעיניים שלהם גדלות ועשויות לפתח הפרעות רפרקציה ניכרות במהלך הגדילה, וכיון שיש סיכון גבוה לפתח עכירויות בציר הראייה.

 

ה- The Infant Aphakia Treatment Study (IATS)  הוא מחקר קליני רב מרכזים עם רנדומיזציה שמשווה את התוצאות של חדות הראייה לאחר ניתוחי ירוד עם וללא השתלת IOL בילדים בגיל חודש עד ששה חודשים עם ירוד מולד בעין אחת. בפרסום קודם של תוצאות ממחקר זה דווח שחדות הראייה בגיל 12 חודשים ובגיל 4.5 שנים היו דומים בילדים לאחר השתלת IOL בהשוואה לילדים שעברו ניתוח ירוד ללא השתלת IOL. כיוון והתקופה החשובה להתפתחות הראייה נמשכת מעבר לגיל 4.5 שנים, בוצע המחקר הנוכחי בו נמשך המעקב עד גיל 10.5 שנים.

 

החוקרים היו מארצות הברית: מקליפורניה, ג'ורג'יה, ניו-יורק, אוהיו וטקסס. המחקר היה רב-מרכזים ועם רנדומיזציה, וכלל 114 תינוקות עם ירוד מולד בעין אחת שעברו ניתוח ירוד עם וללא השתלת IOL בגיל בין חודש לששה חודשים. הנתונים על חדות הראייה נאספו בגיל 10.5 שנים בין 2015 ל- 2019. התוצא העיקרי היה חדות הראייה המתוקנת הטובה ביותר באמצעות פרוטוקול בדיקה של electronic Early Treatment Diabetic Retinopathy Study (E-ETDRS).

 

נאספו תוצאות של חדות ראייה בגיל 10.5 שנים עבור 110 מתוך 114 המשתתפים בתחילת המחקר. אלה כללו 58 ילדות ו- 52 ילדים. ראיית טובה, התואמת לחדות ראייה 6/12 או טובה יותר, הייתה סך הכול ל- 27 ילדים המהווים 25 אחוז בקבוצת הפסאודופקים, ול-15 ילדים המהווים 27 אחוזים בקבוצת הילדים האפקים. מנגד, סך הכול 50 ילדים המהווים 44 אחוזים, היו עם חדות ראייה גרועה התואמת ל- 6/60 או גרוע יותר. הילדים עם הראייה הגרועה התחלקו שווה בשווה בין שתי הקבוצות: 25 ילדים  מקבוצת הפסאודופקים, ו- 25 ילדים מקבוצת האפקים.  חדות הראייה המדיאנית הייתה דומה בשתי הקבוצות.

 

מסקנת החוקרים הייתה, שבדומה למחקר הקודם שבדק תוצאות בגיל 4.5 שנים, גם בגיל 10.5 שנים, הייתה שונות רבה בחדות הראייה. רק 25 אחוזים מהילדים השיגו חדות ראייה טובה בעוד ש- 44 אחוזים השיגו חדות ראייה גרועה בעין המטופלת. השתלת IOL בזמן ניתוח הירוד בגיל חודש עד ששה חודשים לא שיפר ולא הרע את תוצאות חדות הראייה.

 

 

Lambert SR, Cotsonis G, DuBois L, Nizam A, Kruger SJ, Hartmann EE, Weakley Jr DR, Drews-Botsch C, for the Infant Aphakia Treatment Study Group Long-term Effect of Intraocular Lens vs Contact Lens Correction on Visual Acuity After Cataract Surgery During Infancy A Randomized Clinical Trial
JAMA Ophthalmol. 2020;138(4):365-372

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד