מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Ophthalmology practice during the COVID-19 pandemic

המוכנות של רופאי עיניים במהלך הפנדמיה של קוביד-19 ואחריה

 

תקציר: פרופ׳ מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

ארגון הבריאות העולמי WHO יצא בהצהרה שמחלת וירוס הקורונה בשנת 2019, המכונה בקיצור (COVID-19) coronavirus disease 2019  הינה מצב חירום בינלאומי לבריאות הציבור.

 

נמצא שהסינדרום הנשימתי החריף שנגרם מווירוס קורונה-2   (SARS-CoV-2)  severe acute respiratory syndrome coronavirus 2  מתפשט בעיקר באמצעות טיפות רוק או הפרשות מהאף כאשר חולה מדבר, משתעל או מתעטש. הוא יכול להיות מועבר מאדם לאדם הנמצא במרחק של עד בערך 1.8 מטר.

 

בנוסף לכך, הווירוס יכול לעבור בעת נגיעה בחפצים או משטחים מזוהמים ולאחר מכן נגיעה בעיניים, בפה או באף.

צורת העברה כזו הינה חשובה כי ווירוס קורונה נמצא על פני משטחים אף מספר ימים לאחר הזיהום שלהם. ככל שמספר החולים גדל, יותר חולים נגועים עשויים להגיע למרפאות עיניים או למחלקות לרפואה דחופה.  

 

הנבדקים במרפאת עיניים באים במגע ישיר עם ציוד הבדיקה, ודווח שהמשטחים של ציוד לבדיקת עיניים עשויים להעביר את הזיהום ושרופאי העיניים נמצאים בסיכון גבוה להידבק.

פרסומים ציינו אמצעים למניעת הידבקות המבוססים על היררכיה של שלוש רמות: שימוש בציוד הגנה אישי, אמצעים להגנת הסביבה, ואמצעים אדמיניסטרטיביים. בנוסף, פנדמיות עשויות לזרז מעבר לטיפול באמצעות רפואה מרחוק telemedicine .

המטרה של מחברי המאמר הייתה לדון בהשפעת פנדמיית קוביד-19 על שירות רפואת העיניים בבית חולים שניוני.

אבחון קוביד-19 באחד מרופאי העיניים במחלקה, הביא לחקירה אפידמיולוגית ועדכון פרוטוקולים על פי הספרות וההנחיות שפורסמו. נקבע פרוטוקול התנהלות שכלל אמצעים למניעה הדבקה ושינויים משמעותיים בעבודה היומיומית כדי להפחית ככל האפשר הדבקה של המטופלים ושל המטפלים.

 

המחברים היו ממחלקת העיניים של המרכז הרפואי הדסה, ירושלים.  בוצעה סקירה של הספרות בנוגע לפנדמיה של קוביד-19 ולרפואת עיניים. בוצע דיון על המידע כדי להגיע להסכמה על התנהלות המבוססת על הוכחות. הוחלט על פרוטוקול שהתייחס לסינון מטופלים, תנועה במרפאה, ציוד מיגון אישי, ומודיפיקציות של ציוד בדיקת העיניים כדי לשפר את הבטיחות מפני הידבקות.

 

בפרוטוקול, שעקרונותיו מפורטים במאמר, הייתה התייחסות ספציפית לשירותים בתחומים השונים של רפואת העיניים.

 

נמצא שקיימת ספרות חדשה וחשובה בנושא התנהלות במרפאות עיניים בתקופת בפנדמיה של קוביד-19. הוכן פרוטוקול המבוסס על הוכחות בנוגע להתנהלות בשירות למטופלים במחלות עיניים, אשר יצריך מודיפיקציות בעתיד בהתאם לגילויים חדשים שיהיו בנוגע לפנדמיה של קוביד-19.

 

Safadi K, Kruger JM, Chowers I, Solomon A, Amer R, Aweidah H, Frenkel S, Mechoulam H, Anteby I, Ben Eli H, Lavy I, Jaouni T, Landau D, Tiosano L, Greifner G, Ofir S, Vineberg TL, Levy J.

Ophthalmology practice during the COVID-19 pandemic

BMJ Open Ophthalmology 2020;5:e000487. doi:10.1136/bmjophth-2020-000487

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד