מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Global Retinoblastoma Presentation and Analysis by National Income Level

רטינובלסטומה בעולם בניתוח על פי רמת ההכנסה הלאומית

 

תקציר: פרופ׳ מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

רטינובלסטומה היא הגידול השכיח ביותר בעיניים בילדות, והוא פטלי ללא טיפול. הפרוגנוזה בארצות עם הכנסה גבוהה השתפרה בחמישים השנים האחרונות ומתקרבת ל- 100 אחוזים של הישארות בחיים ללא גידול. גורמים לכך הקמת מרכזי הפנייה המתמחים בטיפול ברטינובלסטומה, פיצוח הבסיס הגנטי של המחלה, יצירת תכניות סקירה ופיתוח טיפל כימותרפי.  בארצות עם הכנסה גבוהה רטינובלסטומה ניתנת לריפוי, וכעת המטרה היא הצלת העיניים ושיפור איכות החיים. בארצות עם הכנסה בינונית ונמוכה, בהם מצויים יותר מ- 80 אחוזים מחולי הרטינובלסטומה, הפרוגנוזה עלובה. מניחים שהסיבה לכך היא אבחון וטיפול מאוחרים. יש רק מעט  פרסומים רפואיים מארצות עם הכנסה בינונית ונמוכה, ומדינות רבות מהן לא מפרסמות נתונים על רטינובלסטומה.

 

שלב הגידול בעת האבחנה בארצות עם הכנסה נמוכה, בינונית או גבוהה לא נבדק מעולם באופן גלובלי. מידע כזה יכול להציל את חיי הילדים ואת ראייתם, והוא חשוב לתכנון שרותי בריאות ברמות לאומיות ובין-לאומיות.

 

מטרות המחקר הנוכחי הן לדווח על שלב הגידול בעת האבחנה של רטינובלסטומה במדגם גלובלי גדול של חולים במהלך שנה אחת, לבדוק את הקשרים בין משתנים קליניים בעת האבחנה לבין רמת ההכנסה הלאומית, ולחקור גורמי סיכון לרטינובלסטומה בשלב מתקדם בעת האבחנה.

 

המחבר המכותב של המאמר הוא ד"ר עידו דידי פביאן מהמרכז לגידולי עיניים בשיבא ומבית הספר הלונדוני להיגיינה ולרפואה טרופית, בשם קבוצת המחקר הגלובלית של רטינובלסטומה.

 

למחקר גויסו 278 מרכזים מ- 153 מדינות ונבדקו הנתונים בנוגע לחולים שאובחנה אצלם רטינובלסטומה בשנת 2017. התוצאים העיקריים היו הגיל בעת האבחנה, שיעור המקרים עם היסטוריה משפחתית, שלב הגידול וקיום גרורות.

 

אוכלוסיית המחקר כללה 4,351 מקרים חדשים של רטינובלסטומה,  המהווים בערך כמחצית מכל המקרים החדשים בכל העולם בשנת 2017. 45.4 אחוזים מהם היו בנות. הגיל הממוצע בעת האבחנה היה 30.5 חודשים והטווח בין 18.3 ל- 45.9 חודשים. רוב החולים (3,685) המהווים 84.7 אחוזים היו מארצות עם הכנסה בינונית ונמוכה.

 

באופן גלובלי, הסיבה השכיחה ביותר להפניה הייתה לויקופלקיה, ב- 2638 חולים המהווים 62.8 אחוזים. הסיבות האחרות היו פזילה ב- 429 חולים המהווים 10.2 אחוזים, ובלט עין ב- 309 חולים המהווים 7.4 אחוזים.

 

בקרב 666 החולים מארצות עם הכנסה גבוהה גיל האבחנה המדיאני היה 14.1 חודשים, כאשר ל 98.5 אחוזים מהם הייתה רטינובלסטומה תוך עינית בלבד ולשניים המהווים 0.3 אחוזים היו גרורות. בקרב 521 החולים מארצות עם הכנסה נמוכה, גיל האבחנה המדיאני היה 30.5 חודשים, ב- 256 המהווים  49.1 אחוזים נמצאה רטינובלסטומה חוץ-עינית,  וב- 18.9 אחוזים היו גרורות. רמת הכנסה לאומית נמוכה הייתה קשורה לגיל אבחנה גבוה יותר,  שיעור גבוה יותר של מחלה מקומית מתקדמת  ושל גרורות מרוחקות, ושיעור נמוך יותר של היסטוריה משפחתית של רטינובלסטומה. מחלה מתקדמת יותר בעת האבחנה נמצאה בשכיחות גבוהה יותר בארצות עם הכנסה לאומית בינונית ונמוכה גם לאחר תיקון לגיל.

 

מסקנת המחקר היא שרוב החולים ברטינובלסטומה הם מארצות עם הכנסה לאומית בינונית ונמוכה. שם הם מאובחנים בשלב מתקדם יותר של המחלה ועם שיעור נמוך יותר של מחלה משפחתית.  ייתכן שהסיבה לכך היא שרוב החולים במדינות אלה לא מגיעים לבגרות. היות וכיום ניתן לרפא רטינובלסטומה, התערבות ברמות לאומיות ובינלאומיות עשויה לשנות את המצב. יש צורך במחקר נוסף כדי לאתר גורמים נוספים שעשויים להיות קשורים למחלה המתקדמת יותר בארצות עם הכנסה לאומית בינונית ונמוכה.

 

Global Retinoblastoma Presentation and Analysis by National Income Level

JAMA Oncol. doi:10.1001/jamaoncol.2019.6716

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד