מקימי האתר:



מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Automated Diagnosis and Measurement of Strabismus in Children

אבחון ומדידות אוטומטיים של פזילה בילדים

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

המדידה של סוג ומידת ההפרעות בתנועות עיניים הינה הכרחית לצרכי אבחון פזילה, קביעת הטיפול ולצורך מעקב.

הדרך המקובלת לאבחן פזילה גלויה היא באמצעות מבחן כיסוי-גילוי (cover-uncover test).

 

הדרך המקובלת למדידת הסטייה המלאה של העין, שכוללת את הסטייה הלטנטית והגלויה, אם קיימת, היא באמצעות  prism alternating cover test.

החסרונות של בדיקה זו כוללות משך זמן ארוך יחסית של בדיקה, והקושי לבצע אותה בילדים צעירים שאינם משתפים פעולה. הבדיקה תלויה מאד בניסיון וביכולת של הבודק, ולכן יש שונות רבה בתוצאות בין בודקים שונים.

 

במטרה ליצור תקינות (standardization) ולהפחית את השונות של הבדיקות הידניות, נעשו ניסיונות לפתח מכשירים לבדיקת פזילה אוטומטית אובייקטיבית.

אלה כללו תוכנה אוטומטית לבחינת תמונה, וידאו המבוסס על מעקב תנועות עיניים באינפרה אדום, משקפי וידאו לבדיקת מבחן Hess screen, וטומוגרפיה אופטית קוהרנטית בינוקולרית.

 

למרות שנמצאו התאמות טובות בין התוצאות של הבדיקות באמצאות הטכנולוגיות החדשות לבין המדידות עם prism alternating cover test, חלק מטכנולוגיות אלה מוגבלות בכך שהן לא מאפשרות לבדוק חולים עם משקפיים המתקנות הפרעות תשבורת, חלק לא מאפשרות לחסום ראייה בכל הכיוונים, והן מצריכות שיתוף פעולה של הנבדקים. בגלל סיבות אלה, טכנולוגיות אלה לא מתאימות לשימוש בבדיקת ילדים קטנים.

 

בנוסף לכך, אף לא אחת משיטות הבדיקה החדשות יכולה לזהות ולהבדיל בין פוריות (phorias) או סטיית עין לטנטית לבין טרופיות (tropias) או פזילה גלויה (manifest eye deviation).

 

עוקב תנועות עיניים (eye tracker)  יכול לזהות במדויק תנועות עיניים סקדיות (saccadic), כיווני מבט, יציבות פיקסציה, תנועות עיניים של מעקב חלק (smooth pursuit), ניסטגמוס, ויישור (aligment) של הציר האופטי.

לאחרונה פותחה מערכת לאבחון פזילה המבוססת על עוקב תנועות עיניים, אולם, היא מסוגלת לזהות רק את כיוון הפזילה ללא כימות מידת הסטייה.

מערכת זו דורשת גם תהליך כיול לפני כל בדיקה ולכן היא לא מתאימה  עבור ילדים קטנים או חולים שלא מסוגלים לעבור את הבדיקה הסנסורימוטורית.

 

במאמר מתוארת מערכת בדיקה חדשה, אובייקטיבית ונוחה לשימוש, המבוססת על עוקב תנועות עיניים אשר יכולה לזהות באופן אוטומטי את העין הפוזלת, ולהעריך את מידת הפזילה הן של הטרופוריאות והן הטרוטרופיות. במחקר שבוצע הושוו תוצאות הבדיקה באמצעות המערכת החדשה בילדים עם תוצאות הבדיקות הידניות.

 

החוקרים הם מישראל, מחברת NovaSight, ממכון לחקר העין על שם גולדשלגר  וממכון העיניים על שם גולדשלגר במרכז רפואי שיבא, תל השומר והפקולטה לרפואה על שם סאקלר, אוניברסיטת תל-אביב.

המחקר היה פרוספקטיבי וסמוי וכלל 69 ילדים בגיל 3 עד 15 שנים. הבדיקות בוצעו על ידי שני בודקים שאינם קשורים ובאמצעות המערכת האוטומטית.

נמצאה התאמה גבוהה בין תוצאות הבדיקות האוטומטיות והידניות עבור פזילה הוריזונטלית וורטיקלית. הייתה גם התאמה מלאה  באבחון סוג הפזילה.

 

משך זמן הבדיקה האוטומטית הממוצע היה 46 שניות. מסקנת החוקרים הייתה שהמערכת האוטומטית מאפשרת זיהוי מדויק ומדידה של פזילה, ומאפשרת להבדיל בין פוריות וטרופיות. ניתן להשתמש בה בנבדקים מגיל 3 שנים.

 

 

Yehezkel O, Belkin M, Wygnanski-Jaffe T Automated Diagnosis and Measurement of Strabismus in Children Am J Ophthalmol 2020;213:226–234

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד