מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Oculoplastic aspects of ocular surface disease and their management

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

המבנה הנורמלי והתפקוד התקין של העפעפיים, הריסים, הפורניקסים של הלחמית, ושל מערכת הדמעות הכרחיים עבור בריאות שטח פני העין. הפרעות במבנים אלה עלולים לגרום למחלת שטח פני העין.

 

מערכת שטח פני העין (The ocular surface system) מורכבת מהעור הפרי-אוקולרי, העפעפיים, הריסים, הפורניקסים של הלחמית ומדוק הדמעות. הפרעה בשטח פני העין (Ocular surface disorder) הינה מושג כוללני שמתייחס למחלות שונות, שרבות מהן עם סימנים ותסמינים חופפים, אשר יכולות לפגוע בשלימות או בתפקוד של מרכיב אחד או יותר של מערכת שטח פני העין.

 

דוגמאות לכך הן סידרום עין יבשה, דלקת לחמית אלרגית, תגובה טוקסית מקומית לתרופות, וקרטופתיה של חשיפה. בנוסף לכך, הפרעות מבניות של שטח פני העין עשויות ללוות ולהחמיר מחלת שטח פני העין. לדוגמה: אי תקינות קלה של האדנקסה עשויה להיות נסבלת בעין נורמלית אך בעין עם מחלה הצטלקותית של לחמית (cicatrizing conjunctival disease) כמו סינדרום סטיבן ג'ונסון, הבעיה הקלה לכשעצמה של האדנקסה תוביל פגיעה קשה יותר בקרנית עם ראייה גרועה יותר. גם חוסר תקינות העפעפיים קשורה בתוצאות פחות טובות של השתלת קרנית או השתלת תאי אב לימבלים של לחמית.

 

במאמר סקירה מפורט זה מסוכמים ההתפתחויות האחרונות באוקולופלסטיקה מודרנית בנוגע לאבחנה ולטיפול במחלות שטח פני העין, ומתואר תפקיד הטיפולים האוקולופלסטיים במחלות אלה עם דגש על הפרעות במצמוץ, לגופתלמוס, אנטרופיון, הצטלקות וקרטיניזציה של שטח פני העין, מחלות של הפורניקסים של הלחמית, טריכיאזיס, ומחלות של הפונקטום ושל שק הדמעות.

 

המחברים הם ממחלקות העיניים של מרכז רפואי רבין והפקולטה לרפואה על שם סאקלר של אוניברסיטת תל אביב, מרכז רפואי רמב"ם והפקולטה לרפואה על שם ברוס ורות רפפורט והטכניון, ומהיחידה הקורנאו-פלסטית של בית החולים המלכה ויקטוריה ב- East Grinstead באנגליה.

 

בוצעה סקירת ספרות במאגרי המידע של מדליין ושל Google Scholar של כל המאמרים המתאימים שפורסמו מ- 2015 ועד סוף 2018, שכוללים נתונים על האטיולוגיה, הפתולוגיה, האבחנה, והטיפול בהפרעות בעפעפיים ובמערכת הדמעות בקשר למחלות שטח פני העין.  

 

המסקנות הן שמחלת שטח פני העין הינה לרוב מולטיפקטוריאלית ולכן מצריכה גישה רב-תחומית (multidisciplinary approach). בנוסף למומחים בתחומי הקרנית והמקטע הקדמי, גם השתתפות המומחים באוקולופלסטיקה הכרחית לביצוע נכון של טיפולים מפעולות פשוטות כמו אפילציה או צריבת פונקטומים  ועד לניתוחים משחזרים מורכבים.

 

מבחינת העתיד בתחום זה, התפיסה החדשה שדוק הדמעות ושטח פני העין יוצרים יחידה פיזיולוגית משולבת, המכונה היחידה הפונקציונלית של הדמעות (the lacrimal functional unit) פתחה אפיקים חדשים להתערבויות טיפוליות במחלות שטח פני העין. אלה כוללות השתלות של בלוטות רוק, העברה של צינורית הפרוטיס, השתלה של בלוטה תת-לשונית, אוטוטרנספנטציה של בלוטה סב-מנדיבולרית, והשתלות של חלקים של בלוטת הדמעות. הראו שניתוחים כאלה עשויים לשפר את איכות החיים של המטופלים עם עיניים עם יובש חמור. טיפולים חדשים אחרים כמו Cell-based therapy  וביו-הנדסה של בלוטות דמעות עשויים גם הם להיות מבטיחים.

 

Avisar I, Nahum Y, Mimouni M, Kremer I, Malhotra R Oculoplastic aspects of ocular surface disease and their management Survey of Ophthalmology 2020;6 5: 3 1 2-3 2 2

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד