מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Optical Coherence Tomography Structural Abnormality Detection in Glaucoma Using Topographically Correspondent Rim and Retinal Nerve Fiber Layer Criteria

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

הפתופיזיולוגיה של גלאוקומה משפיעה באופן ישיר על ראש עצב הראייה, הרשתית הפריפפילרית והמקולה, בצורה שמכבדת את מהלך צרורות האקסונים.

 

באופן קליני גלאוקומה מתבטאת בצורות אופייניות של ניוון רקמתי על פי הטופוגרפיה של המסלולים מתאי הגנגליון ברשתית דרך ראש עצב הראייה ועצב הראייה שבארובה.

 

המחקר הנוכחי בוחן את ההנחה שניתן להפיק תועלת אבחנתית על ידי צירוף מדדים משלימים המופקים בבדיקת OCT של השוליים הנוירו-רטינליים של הדיסקה ושל שכבת סיבי העצב של הרשתית באזור הפריפפילרי.

 

המחקר בדק גם אם הדיוק האבחנתי גובר כאשר האבנורמליות בעובי שכבת סיבי העצב הפריפפילריים מצויות באזורים הטופוגרפיים המתאימים של נזק לשולי הדיסקה.

 

עד עתה רק שלושה מחקרים בדקו את היתרונות האפשריים של שילוב המידע על שולי עצב הראייה ועל שכבת סיבי העצב של הרשתית המתאימים. בניגוד למחקרים הקודמים, במחקר הנוכחי פותחו מדדים להתאמה הטופוגרפית (topographically correspondent) של הממצאים בבדיקת OCT.

 

החוקרים היו מארצות הברית, סין, קוראה וקנדה, ממחלקות עיניים ומעבדות מחקר מדנוור, פורטלנד, בייג'ין, סאול והליפקס.

 

המטרה הוגדרה לבדוק את היכולת לאבחן חשד לגלאוקומה glaucoma suspect וגלאוקומה באמצעות קריטריונים של התאמה טופוגרפית של הרוחב המינימלי של שולי הדיסקה לבין אבנורמליות בעובי שכבת סיבי העצב באזור הפריפפילרי.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל 196 עיניים עם גלאוקומה, 150 עיניים עם חשד לגלאוקומה ו 303 עיניים בריאות. לכולם בוצעו בדיקות OCT להפקת הנתונים השונים.

 

נמצאו קריטריונים של התאמה טופוגרפית סקטוריאלית עם רגישות רבה שמאפשרים דיוק רב באבחנה של גלאוקומה.

 

 

Yang H, Luo H, Hardin C, Burgoyne CF Optical Coherence Tomography Structural Abnormality Detection in Glaucoma Using Topographically Correspondent Rim and Retinal  Nerve Fiber Layer Criteria Am J Ophthalmol 2020;213:203–216

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד