מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Changes in intraocular pressure during reading or writing on smartphones in patients with normal-tension glaucoma

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

 

הטלפונים החכמים הינם בין הטכנולוגיות הניידות המוצלחות ביותר בעשור האחרון והפכו לכמעט בלתי ניתנים לוויתור בחיי היום-יום. 

 

רוב האנשים משתמשים בטלפונים החכמים שלהם לא רק כטלפונים אלא גם, ובעיקר, לפעילות הכוללת תקשורת חברתית, צפייה בווידאו  ובדיקת דואר אלקטרוני.  צפוי שהתלות בטלפונים החכמים אף תלך ותתרחב.

 

בעת צפייה בטלפונים החכמים יש מאמץ אקומודטיבי מתמשך, ושינויים בשטח פני העין, כמו יובש.

משערים ששינויים המלווים ראייה לקרוב גורמים גם לתנודות זמניות אך משמעותיות בלחץ התוך עייני.

במחקר קודם שבדק שינויים בלחץ תוך עייני בעת קריאה וכתיבה בטלפונים חכמים נמצאו עליות לחץ תוך עייני משמעותיות בצעירים בריאים.

 

נמצא גם שעליות הלחץ היו גבוהות בהרבה בתנאים של תאורה נמוכה בהשוואה לתאורת יום. דיווחים רבים הראו שלעליות לחץ תוך עייני בפרקי זמן קצרים יכול להיות תפקיד חשוב בהידרדרות נזק גלאוקומתי.

 

כדי לקדם את הידע בתחום זה, בוצע המחקר הנוכחי שבדק את השפעת קריאה וכתיבה בטלפונים חכמים על הלחץ התוך עייני בעיניים של חולים מטופלים עם גלאוקומה עם לחץ נורמלי (normal tension glaucoma). בנוסף, כדי לבדוק את ההשפעה של ניתוח טרבקולקטומיה קודם על השינויים בלחץ התוך עייני בעת עבודה עם טלפונים חכמים, בוצעה השוואה בין החולים שטופלו בטיפות לבין החולים שעברו טרבקולקטומיה.

 

החוקרים היו ממחלקת העיניים של בית החולים של אוניברסיטת סאול ברפובליקה של קוריאה.

במחקר נכללו 40 עיניים של 40 חולים עם גלאוקומה עם לחץ נורמלי המאוזנים עם טיפול תרופתי ו- 38 עיניים של 38 חולים עם גלאוקומה עם לחץ נורמלי שעברו טרבקולקטומיה מוצלחת.

 

המשתתפים במחקר קראו בטלפון חכם טקסט מדגמי ולאחר מכן הקלידו אותו בטלפון החכם כאשר היו בתנאי תאורה נמוכה. בוצעו מדידה בסיסית של לחץ תוך עייני לפני תחילת הקריאה וההקלדה, מדידות לחץ תוך עייני במהלך העבודה (5, 15 ו- 25 דקות), ומדידות לחץ תוך עייני לאחר העבודה (5 ו- 15 דקות).

 

נמצא שמדידות הבסיס היו דומות בשתי הקבוצות: 13.6 מ"מ כספית בקבוצה של הטיפול התרופתי ו- 13.6 מ"מ כספית בממוצע בקבוצה שלאחר טרבקולקטומיה.

 

לאחר חמש דקות עבודה בטלפון החכם, הייתה עלייה משמעותית של 11.5 אחוזים בלחץ התוך עייני הממוצע ל- 15.5 מ"מ כספית בקבוצת הטיפול התרופתי ועלייה משמעותית נוספת של 25.9 אחוזים ל- 17.5 מ"מ כספית כעבור 25 דקות עבודה.

חמש דקות לאחר הפסקת העבודה ירד הלחץ התוך עייני אל מתחת לרמת הבסיס, ל- 13.1 מ"מ כספית בממוצע. גם עבור הקבוצה שעברה טרבקולקטומיה, הייתה עלייה בלחץ התוך עייני חמש דקות לאחר התחלת עבודה אך לרמה נמוכה יותר של 14.9 מ" כספית, ולא נצפתה עלייה נוספת עם המשך העבודה.

 

בקבוצה זו, חמש דקות לאחר הפסקת העבודה חזר הלחץ לערך שנמדד בבדיקת הבסיס.

 

מסקנת החוקרים היא שעבודה בטלפונים חכמים בתאורה נמוכה עשויה לגרום  לעליית לחץ תוך עייני בחולים עם גלאוקומה עם לחץ נורמלי. 

 

בקרב המשתתפים במחקר זה תנודות הלחץ התוך עייני היו קטנות יותר בקרב אלה שעברו טרבקולקטומיה.

 

 

Ha, A., Kim, Y.K., Kim, J., (2020, May). Changes in intraocular pressure during reading or writing on smartphones in patients with normal-tension glaucoma. British Journal of Ophthalmology., 104(5), 623-628.

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד