מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Ocular side effects of systemically administered chemotherapy

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

 

לטקסט המלא

 

תרופות ביולוגיות הפכו למרכיבים חשובים של טיפול סיסטמי בגידולים רבים.

רוב התכשירים האלה פועלים במנגנונים הפוגעים ב-  cellular signaling  או באנגיוגנזה הנדרשים להתפתחות הגידול. לרבים מהם יש תופעות לוואי וחלקן משפיעות על העין. למרות  שהן לא שכיחות, תופעות הלוואי בעיניים עלולות להיות חמורות, מגבילות, ואף בלתי הפיכות.

 

בחלק מתופעות הלוואי ניתן לטפל באופן סימפטומטי כל זמן שניתן הטיפול הכימותרפי, אך אחרות עשויות לסכן את הראייה ומצריכות הפסקה מידית של הטיפול.

 

כאשר חולה המקבל כימותרפיה מופיע עם סימן או תסמין מסוים, חשוב לברר אם הם נובעים מהממאירות עצמה (סינדרום פרהנאופלסטי) או מהטיפול בממאירות.

 

באופן כללי סינדרומים פרהנאופלסטיים הם נדירים. הם כוללים רטינופתיה הקשורה לממאירות, רטינופתיה הקשורה למלנומה ונאורופתיה אופטית פרנאופלסטית.

 

יש גם להבדיל בין גרורות לבין טוקסיות של טיפולים. גרורות תוך עיניות מופיעות לרוב באובאה ועלולות לגרום להפרדות סרוזית של הרשתית שמכסה אותה.

 

חלקים שונים בעין נפגעים באופן מועדף על ידי תכשירים שונים. הסימנים והתסמינים עשויים לעזור בזיהוי מקום הפגיעה.

 

קיימות טבלאות לדירוג החומרה של תופעות לוואי עיניות/ראייתיות שהן חלק ממערכת של The Common Terminology Criteria Adverse Events reporting system of the National Cancer Institute (NCI-CTCAE), ואלה כוללים טשטוש ראיה, ירוד, דלקת לחמית, כיב קרנית, עיניים יבשות, שיתוק שרירים חוץ עיניים, כאב עיניים, הפרעות בתפקוד העפעפיים, הבזקים, מרחפים, גלאוקומה, קרטיטיס, עיוורון לילה, הפרעות בעצב הראייה, פפילאדמה, פוטופוביה, היפרדות רשתית, קרעים ברשתית, הפרעות בכלי הדם של הרשתית, רטינופתיה, פגיעות בסקלרה, אובאיטיס, דימום לזגוגית, דמעת יתר ותופעות טוקסיות אחרות.

 

הסקירה הנוכחית שלUptodate    המעודכנת ל- 21 אפריל 2020, כוללת פירוט של כל הביטויים הקליניים השונים של התופעות הטוקסיות של כימותרפיה והטיפול בהם, וכן פירוט של הפרופיל הטוקסי של הטיפולים הספציפיים השונים.

 

המחברים מסכמים וכותבים שבמקרים רבים, הפנייה לרופא עיניים יכולה לעזור בטיפול בסימפטומים העיניים של הטיפולים בממאירויות.

 

במקרים של טוקסיות עינית, ההחלטה להפסיק או להמשיך בטיפול בממאירות צריכה להיות פרטנית. באופן  מיטבי החלטות כאלה צריכות להתקבל על ידי החולה, האונקולוג ורופא העיניים ביחד.

 

למרות שהתרשמתי שהסקירה מכוונת לרופאים אונקולוגיים, (לפי ההסברים הבסיסיים על מהות חלקי העין השונים) היא יכולה לשרת היטב רופאי עיניים המטפלים בחולים שמקבלים כימותרפיה.

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד