מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Prevalence and risk factors of dry eye in 79,866 participants of the population-based Lifelines cohort study in the Netherlands

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

בעקבות ההכרה בבעיה של עיניים יבשות כבעיית בריאות גלובלית התרבו מאד המחקרים בנושא זה במהלך העשור האחרון, אולם האטיולוגיה והפתופיזיולוגיה המולטיפקטוריאלית של עיניים יבשות עדיין לא ברורים מספיק.

מחקרים אפידמיולוגיים המזהים גורמי סיכון של המחלה הינם חשובים. הם יכולים לספק רמזים על הפתופיזיולוגיה ועשויים להביא אולי גם לגישות טיפול ומניעה חדשות אם גורמי הסיכון שיזוהו ניתנים לשינוי.

 

פורסמו מספר מחקרים מבוססי אוכלוסייה שבדקו את השכיחות של עיניים יבשות אך הם התמקדו בעיקר בזקנים, כללו אוכלוסיות קטנות יחסית ובדקו רשימה מוגבלת של גורמי סיכון.

 

המטרות של המחקר הנוכחי היו לבדוק את השכיחות של מחלת העין היבשה בגברים ונשים בכל טווח הגילאים של מבוגרים ולבחון טווח רחב מאד של גורמי סיכון אפשריים.

 

כדי להשיג מטרות אלה נעשה שימוש במידע על כמעט 80,000 אנשים שהשתתפו ב- The population-based Lifelines cohort  study שהתקיים בהולנד.

החוקרים היו מאנגליה ומהולנד: מהאגף לרפואת עיניים אקדמית של בית הספר למדעי החיים של הפקולטה למדעי החיים ולרפואה וממחלקת העיניים של הקולג'  המלכותי של לונדון, בית החולים סנט תומס באנגליה, ומהמחלקה לאפידמיולוגיה ומהמחלקה לעיניים של אוניברסיטת גרונינגן בהולנד, וממחלקת העיניים של Rijnstate Hospital ב- Arnhem בהולנד. במחקר השתתפו 79,866 מתנדבים שגילם היה בין 20 ל- 94 שנים.

 

נמצא שסך הכול ל- 9.1 אחוזים מהמשתתפים היו עיניים יבשות על פי ההגדרה של ה- Women's Health Study dry eye questionnaire.

 

הסימפטומים של עיניים יבשות היו שכיחים במיוחד בקרב בני 20 עד 30 שנים. עיניים יבשות נמצאו יחד עם מחלות אחרות בכמעט כל מערכות הגוף: מערכות השריר והשלד, מערכת העיכול, הראייה, המערכת האוטואימונית, הפסיכיאטרית, הכאב, הפונקציונלית, הדרמטולוגית, והאלרגית. 

 

גורמי סיכון בלתי תלויים רבים התגלו או אושרו, עם קשר חזק למגדר נשי, שימוש בעדשות מגע, סינדרום המעי הרגיז, פיברומיאלגיה, סידרום העייפות הכרונית, מצב לאחר ניתוחי עיניים כמו ניתוחי ירוד, ניתוחי רפרקציה, קרטוקונוס, אוסטאוארתריטיס, מחלות רקמת החיבור, אתרוסקלרוזיס, מחלת גריבס, מחלת כרון, סרקואיד, ליכן פלנוס, רוזצאה, צירוזיס של הכבד, sleep apnea, סינוסיטיס, תפקוד התירואיד, וזיהום אויר ב- NO2.

 

לחץ דם גבוה ו BMI גבוה היו קשורים חזק לשכיחות מופחתת של עיניים יבשות כמו גם עישון בהווה. למעשנים בעבר הייתה שכיחות מוגברת של עיניים יבשות. לא נמצא קשר ברור בין עיניים יבשות לבין רמות ליפידים או רמות סוכר בדם.

 

לסיכום, המחקר אימת אך גם דחה גורמי סיכון עליהם הצביעו מחקרים קודמים, וגילה גורמי סיכון חדשים רבים שניתן לשייכם לקטגוריות אטיולוגיות שונות. הממצא שעיניים יבשות שכיחות  במבוגרים צעירים מדאיגה ומצריכה מחקרים נוספים.

 

Vehofa J, Sniederb H, Jansoniusc N, Hammonda CJ Prevalence and risk factors of dry eye in 79,866 participants of the population-based Lifelines cohort study in the Netherlands The Ocular Surface, Article in press

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד