מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Association of Myopia and Intraocular Pressure With Retinal Detachment in European Descent Participants of the UK Biobank Cohort A Mendelian Randomization Study

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

היפרדות רשתית רגמטוגנית הינה מצב המסכן ראייה ומחייב התערבות בזמן. ההיארעות של היפרדות רשתית רגמטוגנית היא בין 6.3 ל- 17.9 למאה אלף לשנה והשכיחות בערך אחוז אחד, אך אלה משתנים בקבוצות אתניות ובאזורים גאוגרפיים שונים. גורמי סיכון חשובים הם קוצר ראייה, גיל מתקדם וניתוחי ירוד.

נמצא שבאנשים קצרי ראייה הסיכון להיפרדות רשתית גדל פי שלושה, אולם התפקיד של קוצר ראייה בהיפרדות רשתית איננו ברור. המחקרים הקודמים שבדקו את הקשר בין קוצר ראיה להיפרדות רשתית היו של סדרות מקרים עם גודל קבוצה קטן יחסית שלא אפשר לבדוק גם גורמי סיכון אחרים כמו מגדר, גיל וניתוחי ירוד.

 

רנדומיזציה מנדליאנית Mendelian randomization הינה שיטה סטטיסטית שבודקת את הקשר הסיבתי האפשרי בין גורמי סיכון לתוצאות. היא נסמכת על שלוש הנחות: הנחת הרלוונטיות, שווריאנט גנטי קשור לחשיפה, הנחת תוסר התלות (independence), שווריאנט גנטי לא קשור למסיחים confounders)), והגבלת החרגה (exclusion restriction), שווריאנט גנטי משפיע על התוצאה רק דרך חשיפה.

 

במחקר הנוכחי נעשה שימוש ברנדומיזציה מנדליאנית כדי לבדוק אם נתונים גנטיים מספקים תמיכה בכך שלקוצר ראייה קשר סיבתי להיפרדות רשתית. 

 

מספר מחקרים הראו שהלחץ התוך עייני עלה לאחר ניתוח של תיקון היפרדות רשתית אך הקשר בין לחץ תוך עייני להיפרדות רשתית איננו ברור.

 

החוקרים השתמשו בשיטת הרנדומיזציה המנדליאנית לצורך בדיקה גם של הקשר בין לחץ תוך עייני להיפרדות רשתית.

 

לתוצאות הערכת גורמי סיכון אלה יכולות להיות משמעויות ישירות מבחינת בריאות הציבור ומשמעויות קליניות למניעת היפרדות רשתית.

החוקרים היו מאוסטרליה. ממכון המחקר הרפואי QIMR Berghofer  ומבית הספר לרפואה של אוניברסיטת קווינסלנד ב- Brisbane, ממרכז רפואי Flinders בבדפורד פרק, ממכון למחקר רפואי Menzies של אוניברסיטת טסמניה בהוברט, ומהמרכז למחקר עיניים של אוסטרליה של אוניברסיטת מלבורן.

 

לצורך בדיקת הקשרים בין קוצר ראיה, לחץ תוך עיני והפרדות רשתית נעשה שימוש באוכלוסית אנשים שמוצאם מאירופה על פי הנתונים של UK Biobank (UKBB) מ- 2006 ועד 2010, הכולל 405,692 אנשים. לצורך המחקר על הפרדות רשתית בוצעה בדיקה על 4257 מקרים ו- 39,181 בקבוצת ביקורת.

ממחקר retinal detachment genome-wide association study אותרו 95,827 מקרים עם וריאנטים גנטיים הקשורים לטעות רפרקציה על פי אקוויולנט ספירי ממוצע ו- 101,939 עם לחץ תוך עייני.

 

התוצאים העיקריים היו הקשר בין הפרדות רשתית לבין גידול בטעות הרפרקציה ובלחץ תוך עייני.

באוכלוסייה שכללה 405,692, הגיל הממוצע היה 56.87 שנים, האקוויולנט הספרי הממוצע היה מינוס 0.31 והלחץ התוך עייני הממוצע היה 16.05 מ"מ כספית. מתוכם לאחוז אחד - 4253 אנשים היה היפרדות רשתית.

 

בדיקה גנטית של 4257 המקרים ו- 39181 האנשים בקבוצת הביקורת, גילתה שני גנים חדשים של היפרדות רשתית: COL22A1 ו- FAT3.

 

תוצאות הבדיקה הסטטיסטית מספקת תמיכה גנטית לטענה שקוצר ראייה ולחץ תוך עייני קשורים לסיכון להתפתחות הפרדות רשתית ושהמאמצים למנוע התפתחות קוצר ראייה עשויים גם למנוע היפרדות רשתית.

 

Han X, Ong J-S, An J, Craig JJ, Association of Myopia and Intraocular Pressure With Retinal Detachment  in European Descent Participants of the UK Biobank Cohort A Mendelian Randomization Study, JAMA Ophthalmol. 2020;138(6):671-678

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד