מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

FIRST FAILED MACULAR HOLE SURGERY OR REOPENING OF A PREVIOUSLY CLOSED HOLE Do We Gain by Reoperating?—A Systematic Review and Meta-analysis

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

חור מקולרי אידיופתי בעובי מלא מהווה חסר בכל השכבות הנוירוסנסוריות של הרשתית המתפתח בפובאה ועשוי לגרום למטמורפופסיה ולירידה בחדות הראייה המרכזית.

 

נמצא ששכיחותו באוכלוסייה 0.3-0.4 אחוזים והסיכון גדל עם הגיל. השכיחות גדלה ל- 0.7 אחוזים באנשים שגילם 45 שנים או יותר, ולא נמצא אף מקרה בגילאים בין 43 ל-54 שנים.

השכיחות מוגברת בקרב נשים. נמצא שיעור היארעות של 10.9 ל- 100,000 בקרב נשים לעומת 4.3 ל- 100,000 בקרב גברים.

חור מקולרי בעובי מלא נובע משינויים בשטח המגע הויטראו-מקולרי, והתפתחות משיכה של הזגוגית הפריפובאלית.

 

על פי תצפיות קליניות במנורת סדק חולקו החורים המקולריים לארבעה שלבים בהתאם לגודל החור ולמצב הזגוגית האחורית, באם היא מחוברת או מנותקת.

 

על פי הממצאים בבדיקת OCT, ה- International Vitreomacular Traction Study Group הציעה חלוקה שונה של חורים מקולריים בהתאם לגודל (קטן, בינוני או גדול), קיום או חוסר משיכה ויטראומקולרית, ולפי הגורם (פרימרי-אידיופתי או משני לאנומליות אחרות כמו קוצר ראייה או לאחר טראומה.

 

ללא טיפול רוב החורים המקולריים יגדלו והפגיעה בחדות הראייה המרכזית תגבר. הטיפול בניתוח לסגירת החור המקולרי תואר לראשונה ב- 1991 וכלל ויטרקטומיה וקילוף הממברנות האפירטינליות באזור המקולה, טמפונדה באמצעות גז ותנוחה עם פנים כלפי מטה במשך שבוע לאחר הניתוח.

 

בשנים שלאחר מכן נוסף גם קילוף של הממברנה המגבילה הפנימית limiting membrane - ILM) ) לניתוח לסגירת חור מקולרי.

שעורי ההצלחה בסגירת חור מקולרי לאחר ניתוח ראשון נעים בין 70 ל- 100 אחוזים.

מחקרים הראו שבמהלך 8 שנים הוצע ניתוח נוסף לסגירת חור מקולרי ב- 4.2 אחוזים מהמקרים שעברו ניתוח. 

התברר גם שחורים מקולריים שנסגרו לאחר ניתוח עשויים להיפתח שוב בשלב מאוחר יותר. עבור המקרים בהם נכשל הניתוח הראשון והמקרים החור נפתח מחדש לאחר שנסגר, ניתן להציע ניתוח חוזר.

המטרה של הסקירה והמטה-אנליזה הנוכחית לבדוק את התוצאות של ניתוח חוזר לסגירת חור מקולרי. המסקנה תהיה שימושית במתן ייעוץ לחולים העומדים בפני החלטה לגבי ניתוח חוזר לסגירת חור מקולרי.

החוקרים היו מבריטניה - צפון אירלנד, ומאוסטרליה. מ- Social Care Trust, מ- Wellcome-Wolfson Institute for Experimental Medicine ומהמרכז לבריאות הציבור של  Queen's University  בבלפסט, וכן מהמחלקה לרפואת עיניים בבית החולים של קמברה ומהיחידה האקדמית לרפואת עיניים של האוניברסיטה הלאומית האוסטרלית באקטון. הם ערכו סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של מחקרים שפורסמו באנגלית על התוצאות של ניתוחים חוזרים לסגירת חור מקולרי.

 

נמצאו 28 מחקרים מתאימים. צירוף הממצאים הראה שיעור סגירה אנטומית של חור מקולרי של 78 אחוזים (הטווח היה בין 71 ל- 84 אחוזים) לאחר כישלון סגירת החור בניתוח הראשון, ו- 80 אחוזים (טווח של 66 עד 89 אחוזים) עבור פתיחה מחדש של חור מקולרי שנסגר בניתוח הראשון. בממוצע, חדות הראייה השתפרה בשתי הקבוצות. אולם רק 15 אחוזים הגיעו לחדות ראייה של 6/12 או טובה יותר.

 

לגבי הקבוצה עם כישלון הניתוח הראשון היה שיפור של שתי שורות במבחן סנלן ב- 58 אחוזים מהמקרים.

 

Reid GA, Mcdonagh N, DAVID M. Wright DM, Yek JTO, Essex RW, Lois N,

First Failed Macular Hole Surgery or Reopening of a Previously Closed Hole

Do We Gain by Reoperating?—A Systematic Review and Meta-analysis

RETINA 2020; 40:1–15

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד