מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Macular dystrophies: clinical and imaging features, molecular genetics and therapeutic options

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

דיסטרופיות מקולריות הן קבוצה של פגמים תורשתיים ברשתית הגורמים לאיבוד ראייה משמעותי, לרוב כתוצאה מאטרופיה מקולרית פרוגרסיבית.

 

הן מאופיינות בהפרעות מקולריות דו-צדדיות, יחסית סימטריות, הפוגעות בתפקוד הראייה המרכזית.

בעוד שהממצאים בפונדוס מעיקר ממוקמים במרכז הרשתית, ברוב הדיסטרופיות המקולריות, יש הוכחות פסיכופיזיקליות, אלקטרופיזיולוגיות או היסטופתולוגיות למעורבות נרחבת יותר וכללית של הרשתית.

 

במהלך העשור האחרון היו התקדמויות רבות אשר כעת מאפשרות הבנה טובה יותר של המנגנונים הגנטיים ושל הפתופיזיולוגיה הכרוכה בהם בכל סוג של דיסטרופיה מקולרית. 

 

זה אפשר את הפיתוח של גישות טיפוליות שנועדו להאט או לעצור את הידרדרות הראייה או לשמר מידה מסוימת של תפקוד ראייתי.

 

הסקירה הנוכחית נועדה לעדכן את הידע על דיסטרופיות מקולריות מונוגניות ולדון בתת הסוגים השכיחים ביותר, הכוללים מחלת סטרגרט Stargardt, מחלת בסט Best, רטינוסכיזיס X-linked, דרוזן אוטוזומלים דומיננטים, Sorsby fundus dystrophy, ו- pattern dystrophy.

 

המחברים הם מבריטניה, מבית החולים לעיניים מורפילד, ומכון העיניים UCL בלונדון, וממחלקת העיניים של בית החולים האוניברסיטאי סנט ג'יימס בלידס.

 

עם השיפור המשמעותי בהבנת הדיסטרופיות המקולריות במהלך העשור האחרון, השתפר מאד האבחון, הן בדיוק שלו והן בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, השתפרה היכולת לתת ייעוץ הן בנוגע לפרוגנוזה והן בנוגע לאפשרויות טיפוליות. ההתקדמות הזו מבוססת על הנגישות לבדיקות הדמיה חדישות ברזולוציה גבוהה ובדיקות גנטיות טובות יותר.

 

בעוד שנבחנות מספר אפשריות טיפוליות עבור מחלת סטרגרט אוטוזומלית רצסיבית ורטינוסכיזיס X-linked, פחות התקדמות חלה במחלות האוטוזומליות דומיננטיות – מחלת בסט ו- pattern dystrophy, אשר ביחד מהווים אחוז ניכר מהדיסטרופיות המקולריות.

 

הדבר נובע כנראה מהעובדה שמאתגר יותר למצוא טיפולים גנטיים למחלות אוטוזומליות דומיננטיות בהשוואה לגישה של החלפת גנים הנדרשת עבור הפרעות אוטוזומליות רצסיביות ו- X-linked.

לצורך זה של טיפול במחלות אוטוזומליות דומיננטיות ייתכן שיימצא פתרון בעשור הבא בעקבות ההתפתחות המהירה של הטכנולוגיה של השתקה או עריכה גנטית gene silencing/editing)).

 

Rahman N, Georgiou M ,Khan KN, Michaelides M Macular dystrophies: clinical and imaging features,  molecular genetics and therapeutic options. Br J Ophthalmol 2020;104:451–460

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד