מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Perspectives on Coronavirus Disease 2019 Control Measures for Ophthalmology Clinics Based on a Singapore Center Experience

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

 

בדצמבר 2019 הופיע בווהאן  (Wuhan), סין, וירוס קורונה – SARS-CoV-2)) coronavirus 2 שגורם למחלת הקורונה וירוס ולסינדרום נשימתי חריף.  בגלל התפשטותו הגלובלית מאז, ארגון הבריאות העולמי הכריז על המגפה שגרם כמצב חרום בין לאומי.

 

בעוד שצורות ההעברה של הוירוס עדיין נחקרות, היו דיווחים אנקדוטיים על העברה עינית.  ה- RNA של SARS-CoV זוהו בעבר בדמעות כבר ב- 2003. היות ויש דמיון גנטי רב בין SARS-CoV ו- SARS-CoV-2 פיזור וירלי מהעין הינו אפשרי וצריך להיות מוכר על ידי רופאי העיניים הפעילים בכל העולם.

 

לפני התפשטותו בעולם כולו, הופיע הוירוס בסינגפור במקבצים רבים. מחלקת העיניים של בית החולים האוניברסיטאי של האוניברסיטה הלאומית מהווה דוגמה לאמצעי המניעה שיש לנקוט כנגד הסיכון להדבק ב- COVID-19, ומהם יכולים ללמוד רופאי העיניים במחלקות העיניים בכל העולם שצריכים להתמגן מפני וירוס הקורונה. מחברי המאמר הינם ממחלקת העיניים של בית החולים הלאומי בסינגפור.

 

במהלך המגפה, חשוב מאד להשיג איזון בין מניעת הידבקות לבין מתן שרות רפואי. הידבקות בוירוס עלולה לסכן חיים בעוד שרוב מחלות העיניים לא מסכנות חיים או שהן מתקדמות לאט. בגלל סיבה זו יש לשקול את הסיכון להידבק כנגד התועלת שבטיפול בעין.

 

החולים שצריכים להגיע לבדיקות שגרתיות מחולקים על פי 3 קריטריונים: 1. קיום סימפטומים של מחלת COVID-19 , 2. ביקור בסין במהלך 14 הימים האחרונים ו- 3. מגע קרוב עם חולה מאומת. כל החולים ללא קריטריונים אלה מטופלים כרגיל. בעלי קריטריון יחיד עוברים מיון לפי חומרת הבעיה בעין. הוקם צוות שמברר טלפונית את חומרת הבעיות בעיניים וקובע את דחיפות הבדיקה. הבדיקות של המטופלים היציבים נדחות.

 

הדחופים נבדקים תוך שמירה על כללי הזהירות מהדבקה. המטופלים בעלי שני קריטריונים או יותר נבדקים בחדר מבודד כאשר הבודקים ממוגנים באופן מלא שכולל לבוש מגן, מסכות N95, מגן פנים וכפפות. מטופלים אלה נבדקים בנוגע לבעיות העיניים שלהם וגם בנוגע למצב מערכת הנשימה.

אם מתגלות בעיות נשימה, הם מועברים לחדר המיון לבדיקות נוספות.  בצורה כזו החולים עם בעיות עיניים דחופות ממשיכים לקבל טיפול והמיגון המלא של הצוות המטפל מונע את הדבקתו.

 

ציוד המיגון האישי של נותני שירותי הבריאות במחלקת העיניים הוא בהתאם לסיכון בהדבקות. עבור החולים שעומדים בשני קריטריונים או יותר, הציוד הוא מלא. עבור הטיפול באלה עם קריטריון אחד מהשלושה, ציוד המיגון כולל מסיכה כירורגית במקום מסיכה N95, ומסיכה N95 מושמת רק אם למטופלים יש חום. על מנורות הסדק הותקנו מגנים, שיוצרו מהגיליונות ששימשו בעבר לצילומי רנטגן.

כיון שמגנים אלה מסרבלים את הבדיקה נשקלים כעת עיצובים אחרים של מגנים.

 

ניטור הצוות המטפל חשוב ביותר ועל כולם לדווח פעמיים ביום על טמפרטורת גופם ועל התפתחות סימפטומים של הדבקות במערכת מכוונת, ולהצהיר על כל תכניות הנסיעות שלהם.

 

כל הציוד שבא במגע עם החולים והעיניים שלהם עובר חיטוי עם אתיל אלכוהול 70% לאחר כל שימוש. סודיום היפוכלוריט 10% משמש לחיטוי טונומטר גולדמן.

חדרי הבידוד שמשמשים לבדיקת מטופלים עם קריטריונים חיוביים, עוברים ניקוי וחיטוי אחרי כל חולה לפי פרוטוקולים רגילים לניקוי יומי של חדרי בדיקה.

 

שימוש באמצעים אלה יכול לאפשר להמשיך לתת שרות אופתלמולוגי בעידן המגפה. עם הצטברות המידע על הוירוס אמצעים אלה יעברו עדכונים, אך הם יכולים לשמש כנקודת התחלה עבור מחלקות עיניים שמתחילות לטפל בחולים החשופים למגפה.

 

 

Yu Jun IV, Oon Hui KK, Songbo PZ. Perspectives on Coronavirus Disease 2019 Control Measures for Ophthalmology Clinics Based on a Singapore Center Experience. JAMA Ophthalmology May 2020 Volume 138(5), 435-436

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד