מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Virtual Ophthalmology: Telemedicine in a COVID-19 Era

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

הפנדמיה של סינדרום הנשימה האנוש החמור קורונה וירוס 2, ומדיניות הריחוק החברתי המלווה אותה משפיעים באופן ניכר על הכלכלה העולמית, על הממשלות ועל מתן שירות רפואי. 

בתי חולים מחפשים נואשות רופאים שיטפלו בחולים, במיוחד באזורים עמוסים.

שירותים אמבולטוריים עומדים בפני בעיות רבות במתן שירות במהלך המגפה. הצורך בריחוק חברתי כדי להגן על ספקי הבריאות, הצוותים הנלווים ועל החולים גורמים לצורך לשקול צורות עבודה חדשות עבור הערכה אופתלמולוגית, קידוד והחזר הוצאות.

 

רפואה מרחוק (telemedicine) מספקת פתרונות. המרכזים לשליטה במחלות ומניעתן ממליצים כעת על רפואה מרחוק  במקום ביקורים פרונטליים. לפני ההתנהלות על פי כללי הריחוק החברתי 74 אחוזים מהמטופלים לא היו מודעים לרפואה מרחוק, בעוד שכעת במקומות מסוימים שיעור הביקורים הוירטואליים גדל בשיעור בין 257 אחוז ועד 700 אחוזים. הביטוחים הרפואיים מרחיבים את הכיסוי והגבלות שמירת הפרטיות מתרופפות כדי לאפשר פעילות כזו.

 

המחברים של מאמר נקודת מבט זה הם מניו יורק,  מבית חולים הר סיני. הם מכירים בצורך להשתמש ברפואה מרחוק דחופה במרפאות העיניים האמבולטוריות כדי להפחית את החשיפה לוירוס קורונה של  הצוות הרפואי ושל המטופלים.

 

הם דנים בהשפעת המגפה על תפקוד מרפאות עיניים אמבולטוריות, מעריכים את מידת השימוש ברפואה מרחוק, ומציעים הנחיות שיעזרו למרפאות עיניים להכניס שימוש ברפואה מרחוק.

 

זהו מאמר סקירה על מידת השימוש, מדיניות השימוש וטכניקות השימוש ברפואה מרחוק במרפאות עיניים אמבולטוריות. נסרקו המאמרים במאגר המידע של PubMed ובוצע שימוש בניסיון האישי העשיר של המחברים בתכנון והטמעה של רפואה מרחוק.

 

מסקנת המחברים היא שכיום, המטופלים וספקי הבריאות מעוניינים ברפואה מרחוק, יש הרפיה של מגבלות רגולטוריות בנושא, ויש הגדלה של התשלום עבור שרות ברפואה מרחוק. כל זאת, יחד עם המשך ההתנהלות בתנאי ריחוק חברתי, מאלצים רופאי עיניים רבים לשקול מתן שירותים רפואיים וירטואליים.

 

בעוד שבעבר רפואת עיניים מרחוק הייתה שמורה בעיקר עבור אזורים מרוחקים עם שירותי בריאות בלתי זמינים, במהלך המגפה הנוכחית כל אחד הפך להיות מרוחק ושרותי הרפואה הופכים להיות בלתי זמינים לכולם. אי לכך שירותי רפואה מרחוק הופכים להיות הזרם השולט.

 

 (2020, August). Virtual Ophthalmology: Telemedicine in a COVID-19 Era. American journal of ophthalmology., 216, 237-242. 

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד