מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Visual Field Outcomes from the Multicenter, Randomized Controlled Laser in Glaucoma and Ocular Hypertension Trial

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

גלאוקומה היא נוירופתיה אופטית פרוגרסיבית אשר ללא טיפול עלולה לגרום לאיבוד ראייה.

הערכת התפקוד הראייתי, על ידי בדיקות שדה הראייה, הינה חיונית לניהול הקליני של גלאוקומה, ובמיוחד  להערכת יעילות הטיפול במניעת הדרדרות המחלה.

בעקבות זיהוי הדרדרות בשדה הראייה יש לגביר את הטיפול כיון שהנמכת הלחץ התוך עייני הינו כיום האמצעי היחיד שיכול להאט את התקדמות המחלה.

 

עד עתה טיפות עיניים שמורידות את הלחץ התוך עייני היוו את הטיפול של הקו הראשון בגלאוקומה ובלחץ תוך עייני מוגבר. אולם, לאחרונה פורסמו תוצאות של מחקר Laser in Glaucoma and Ocular Hypertension (LiGHT) על כך שטיפול מרפאתי בלייזר selective laser trabeculoplasty (SLT) היה יעיל יותר מטיפול בטיפות עיניים להורדת לחץ תוך עייני באנשים עם אבחנה חדשה של גלאוקומה ולחץ תוך עייני מוגבר.

 

טיפול לייזר כזה היה מלווה באיכות חיים דומה לזו של טיפול בטיפות ואף היה יעיל מבחינת עלויות הטיפול.

למרות שיעילות טיפול לייזר SLT הושוותה במחקרים רבים ליעילות הטיפול בטיפות, עד עתה יש מעט מידע על תוצאות השוואה בין השפעת טיפול לייזר SLT לטיפול בטיפות על שדה הראייה.

 

המחקר הנוכחי נועד להשוות את התקדמות הנזק בשדה הראייה בחולים שטופלו ב- SLT לבין חולים שטופלו בטיפות להורדת הלחץ התוך-עייני, כטיפול קו ראשון בגלאוקומה וביתר לחץ תוך עייני אשר השתתפו במחקר LiGHT.

 

החוקרים מחברי המאמר היו מבריטניה ומיוון: מהמרכז לבריאות הציבור של Queen’s University Belfast, מ- Health Data Research UK בלונדון, מ- NIHR Biomedical Research Centre בבית החולים לעיניים מורפילדס שבלונדון, מהמכון לרפואת עיניים של אוניברסיטת לונדון, ממחלקת האופטומטריה ומדעי הראייה של בית הספר למדעי הבריאות של האוניברסיטה של לונדון, ומאגף האופטיקה והאופטומטריה של האוניברסיטה של אטיקה המערבית באתונה.

 

בוצעה הערכה משנית של המידע על המשתתפים במחקר רב המרכזים, האקראי והמבוקר LiGHT.

המחקר כלל 588 עיניים של 344 חולים שהטיפול הראשון שקיבלו היה תרופתי, ו- 590 עיניים של 344 חולים שהטיפול הראשון שקיבלו היה לייזר SLT, בכולם בוצע מעקב שכלל ערכים מדיאנים של 9 בדיקות שדה ראייה במשך 48 חודשים.

נעשה שימוש במודלים לינאריים היררכיים כדי להעריך את שעור ההדרדרות בתוצאות שדה הראייה. התוצא העיקרי היה שעור ההדרדרות הגלובלית של total deviation (TD) ושל pattern deviation (PD).

 

התוצאות הראו ששיעור גבוה יותר של עיניים עם הדרדרות בינונית או מהירה ב- TD וב- PD נמצא בקבוצת הטיפול התרופתי בהשוואה לקבוצת הטיפול ב SLT.

לא היה הבדל משמעותי מבחינה סטטיסטית בשיעור העיניים עם הידרדרות בינונית או מהירה. המסקנה הייתה ששיעור מעט גדול יותר של חולים עם לחץ תוך עייני מוגבר ועם גלאוקומה  שקיבלו טיפול תרופתי היו עם הדרדרות מהירה של שדות הראייה בהשוואה לאלה שטופלו בלייזר SLT.

 

Wright DM, Konstantakopoulou E, Montesano G, Visual Field Outcomes from the Multicenter, Randomized Controlled Laser in Glaucoma and Ocular Hypertension Trial (LiGHT). Ophthalmology 2020;127:1313-1321

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד