מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Three-year follow-up of accelerated transepithelial corneal cross-linking for progressive paediatric keratoconus

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

קרטוקונוס הינו אקטזיה (ectasia) פרוגרסיבית של הקרנית, שגורמת להדקקות של הקרנית וקבלת צורה חרוטית, התפתחות אסטיגמטיזם לא רגולרי וירידה בחדות הראייה.

 

קרטוקונוס מתפתח לרוב במהלך ההתבגרות, ומתקדם עד לעשור השלישי או הרביעי לחיים. קרטוקונוס פדיאטרי אגרסיבי יותר מאשר הווריאנט במבוגרים. אבחון קרטוקונוס לפני גיל ההתבגרות מהווה גורם סיכון להידרדרות וסבירות רבה יותר להזדקקות להשתלת קרנית.

 

קרוס-לינקינג (cross-linking) של הקרנית יכול להגביר את הכוח הביומכני ואת יציבות מבנה הקרנית באמצעות האינטראקציה של אור אולטרה-סגול וריבופלבין, וכך לעצור או להאט את התקדמות הקרטוקונוס.

 

מחקרים קודמים דיווחו שפרוצדורת קרוס-לינקינג שגרתית עם הסרת אפיתל והקרנה בעוצמה של 3 מיליוואט לס"מ מרובע במשך חצי שעה, הינו יעיל ובטוח לטיפול בקרטוקונוס במבוגרים ובילדים.

רק מעט מחקרים בדקו את השימוש בפרוצדורה של הקרנה מואצת דרך האפיתל בעוצמה של 45 מיליוואט לס"מ מרובע ב- pulsed mode במשך 320 שניות כטיפול בקרטוקונוס פדיאטרי.

 

במחקר הנוכחי מדווח לראשונה על התוצאות של מעקב של 3 שנים לאחר טיפול כזה בילדים עם קרטוקונוס שהולך ומתקדם.

החוקרים הם מסין: ממחלקת העיניים של בית החולים לעיניים ולאף אוזן גרון של אוניברסיטת Fudan ומ- NHC Key Laboratory of Myopia בשנחאי.

 

במחקר השתתפו 41 ילדים, 34 בנים ו- 7 בנות שגילם הממוצע היה 14.81 שנים. חדות הראייה המתוקנת שלהם והרפרקציה נבדקו לפני הקרוס-לינקינג וכעבור 36 חודשים אחריה.

קרטומטריה, מדידת עובי הקרנית וההתרוממות האחורית (posterior central elevation ) נבדקו באמצעות פנטקם, והפכימטריה ועובי האפיתל נמדדו באמצעות OCT, לפני הקרוס-לינקינג וכעבור חודש, 6 חודשים, 12 ו- 36 חודשים אחריה.

 

התוצאות הצביעו על שיפור בחדות הראייה המתוקנת 36 חודשים לאחר הקרוס-לינקינג.

 

הקרטומטריה המקסימלית הייתה 58.73 לפני הקרוס-לינקינג, ו- 59.20, 58.28, 57.88 ו- 58.98 כעבור חודש, ששה חודשים, 12, ו- 36 חודשים בהתאמה, לאחר הפרוצדורה.

בדומה לכך, עובי הקרנית המרכזית שהיה 492.42 מיקרון לאחר הפרוצדורה, נשאר יציב במהלך 36 החודשים לאחר מכן.

 

ההתרוממות האחורית המרכזית נשארה יציבה כעבור 12 חודשים אך גדלה כעבור 36 חודשים. הפכימטריה ועובי האפיתל נשארו יציבים לכל משך תקופת המעקב.

מסקנת החוקרים היא שטיפול בקרוס-לינקינג מואץ דרך האפיתל בקרטוקונוס פדיאטרי מתקדם הינו בטוח ויעיל וגורם לקרטומטריה ולעובי קרנית יציבים במשך 36 חודשים לפחות. 

 

Tian M, Jian W, Zhang X, Sun L,Zhou X, Three-year follow-up of accelerated  transepithelial corneal cross-linking for progressive paediatric keratoconus

Br J Ophthalmol Epub ahead of print: doi:10.1136/bjophthalmol-2019-315260

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד