מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Paracentral and Cecocentral Scotomas After Pars Plana Vitrectomy for Rhegmatogenous Retinal Detachment

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

השכיחות המוערכת של היפרדות רשתית רגמטוגנית (rhegmatogenous retinal detachment) היא בין 6 ל- 18 ל- 100,000 במבוגרים, והיא הולכת וגדלה.

 

ויטרקטומיה הינה הגישה הטיפולית השכיחה ביותר בחולים עם ביטוחי בריאות מסחריים ומבוטחי מדיקייר בארצות הברית ויש נטייה לירידה בניתוחי חיגור. גרמו לכך יתרונות טכניים של הויטרקטומיה והפחתה במשך הניתוח. שיפורים בטכניקת הויטרקטומיה שכללו מכשור בקוטר קטן,  ניתוח ללא תפרים, קצבי חיתוך מהירים של מערכות הויטרקטומיה ואופטיקה שמאפשרת ראייה בזווית רחבה תרמו לכך שויטרקטומיה הפכה לניתוח לתיקון היפרדות רשתית בקרוב לששים אחוזים מהמקרים.

 

לצד היתרונות, יש דיווחים על איבוד ראייה לא מוסבר לאחר ניתוחי ויטרקטומיה, שלא קשורים לפתולוגיה ברשתית שלפני הניתוח, ולמרות תוצאות אנטומיות טובות. בין הגורמים החשודים נכללו טוקסיות לרשתית, אירועים וסקולריים, פגיעה ישירה לרשתית שנגרמה מהמלקחיים, ונוירופתיות אופטיות. בדיווחים על פגמים היקפיים בשדה הראייה בניתוחים לתיקון חור מקולרי, חשדו שהגורם להם היה לחץ אויר מוגבר.

 

במאמר הנוכחי מדווח על סיבוך חדש של סקוטומות פרצנטרליות (paracentral) וצקוצנטרליות (cecocentral) לאחר ניתוח ויטרקטומיה בקוטר קטן וללא סיבוכים לתיקון היפרדות רשתית רגמטוגנית.

 

החוקרים היו מ- Retina Vitreous Associates של צפון קליפורניה וממחלקת העיניים של האוניברסיטה של קליפורניה בסן פרנציסקו, וממכון עיניים רוסקי של האוניברסיטה של דרום קליפורניה בלוס אנג'לס.  

המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל תקופה של חמש שנים, מינואר 2013 ועד דצמבר 2018.

כל המשתתפים עברו בדיקות הדמיה שכללו צילום פונדוס, אנגיוגרפיה של פלואורסצאין, אוטופלורסצנס, ו- OCT, וכן בדיקת שדה ראייה מרכזי במטרה לאפיין את הסקוטומות.

 

נמצאו 9 חולים, המהווים 6.4 אחוזים מתוך 140, שדיווחו על סקוטומות לאחר הויטרקטומיה. הגיל הממוצע היה 61 שנים, ו- 3 מתוך התשעה היו נשים. ב- 6 מתוך 9 המקרים ההפרדות לא כללה את המקולה.

 

בכל המקרים העין המנותחת הייתה עין ימין. ב- 7 מקרים הסקוטומה המרכזית הורגשה במהלך השבוע הראשון שלאחר הניתוח.

בכל תשעת המקרים החולים דיווחו על סקוטומה פרצנטרלית או צקוצנטרלית בשדה הטמפורלי התחתון. בדיקות ההדמיה השונות הצביעו על קשר משמעותי מבחינה סטטיסטית רק לאיבוד פוקלי של תאי גנגליון באזור מתאים בבדיקת OCT.

 

ב- 2 חולים מתוך ה- 9 הסקוטומה הייתה מרכזית וגרמה לירידה בחדות הראייה.

מסקנת המחברים היא שהפגם בשדה הראייה והאיבוד האנטומי של תאי גנגליון באזור המתאים, מרמזים על פגיעה פוקלית ברשתית.

 

הם מציעים אפשרות של טראומה מזרימת האוויר מהקנולה שמכוונת לרשתית הפרצנטרלית הנזלית העליונה בעת פעולת החלפה של גז-אוויר.

 

הם מציעים למנתחים לקחת בחשבון סיבוך אפשרי כזה ולהאט את הזרקת הגז.

 

 

Khurana RN, Patel VR, Paracentral and Cecocentral Scotomas After Pars Plana Vitrectomy for  Rhegmatogenous Retinal Detachment, Am J Ophthalmol 2020;219:163–169

 

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד