מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Diabetic Retinopathy Screening Using Smartphone-Based Fundus Imaging in India

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

רטינופתיה סוכרתית הינה הגורם המוביל לפגיעה בראייה במבוגרים בגיל העבודה בכל העולם, והיא קיימת בשליש מחולי הסוכרת.

 

שכיחותה ממשיכה לעלות, במיוחד בארצות עם הכנסה בינונית, בהן עלות הטיפול הרפואי ונגישות מוגבלת לרופאי עיניים מונעים רפואת עיניים מספקת.

 

כאשר בערך שמונים אחוזים מכל חולי הסוכרת וחולים עם רטינופתיה סוכרתית חיים בארצות עם הכנסה נמוכה ובינונית, הנטל מורגש בעיקר בעולם המתפתח בו מערכות הבריאות אינן מצוידות מספיק טוב כדי לזהות ולטפל במחלה. בגלל תנאי רקע אלה הוגדרה הרטינופתיה הסוכרתית על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO) כמחלת עיניים בעלת עדיפות.

 

עיוורון ופגיעה בראייה מרטינופתיה סוכרתית  יכולים להימנע ברוב המקרים כאשר האבחנה מוקדמת  והטיפול ניתן בעתו.

מספר מחקרים דיווחו על היתרונות מבחינת עלות תועלת של סקר לזיהוי רטינופתיה סוכרתית.

 

ברבות מהמדינות עם הכנסה נמוכה ובינונית אין כל תכנית סקר לאיתור רטינופתיה סוכרתית בגלל מחסור באמצעים. 

 

ה- WHO וה- International Diabetes Federation נתנו קדימות לפיתוח טכנולוגיות סקירה בעלות נמוכה, כמו צילומי רשתית שלא על ידי רופאים, דירוג מרחוק של צילומי רשתית, ושרותי בריאות מתניידים.

 

סקירה אופתלמולוגית מרחוק של רטינופתיה סוכרתית הוכחה כגישה מעשית, באמצעותה ניתן לסקור אזורים כפריים מרוחקים וקשים להגעה, אולם עבור תכניות כאלה יש דרישה מתגברת לגישות סקירה חדשות שהן זולות יותר. 

 

עם המצאת מצלמות פונדוס המבוססות על טלפון חכם, יש אפשרות לבצע בדיקת פונדוס ניידת ולתעד את ממצאיה, באופן שעשוי לבצע מהפך בטיפול במחלות עיניים מבחינת הזמינות והעלות-תועלת.

 

בנוסף לכך, רפואת עיניים מרחוק תהיה הרחבה טבעית של צילום פונדוס מבוסס טלפון חכם, כשהטלפון החכם משמש כחומרה לתקשורת ניידת. 

מספר גישות לצילום פונדוס המבוססות על טלפון חכם שנבדקו בעבר נתקלו בבעיות של חוסר אחידות בפרוטוקולים של הצילום ורגישות לזיהוי רטינופתיה סוכרתית שמשתנה בין 50 אחוזים ליותר מתשעים אחוזים.

 

במחקר הנוכחי בוצעה השוואה של ארבעה אביזרים לצילום פונדוס המבוססים על טלפון חכם, מבחינת קריטריונים שונים של איכות התמונה, שטח הרשתית שצולם, זמן הבדיקה והדיוק האבחנתי בזיהוי רטינופתיה סוכרתית באזורים מרוחקים בדרום הודו.

 

החוקרים היו מהודו ומגרמניה: ממחלקות העיניים ומהמחלקה לביומטריה רפואית, אינפורמטיקה ואפידמיולוגיה, של בית החולים האוניברסיטאי של בון בגרמניה ומ- Sankara Academy of vision של Sankara Eye Hospital Bangalore.

 

במחקר נכללו 381 עיניים של 193 חולים עם סוכרת שגויסו במרפאות עיניים בדרום הודו.

 

בוצעו הערכות של 4 גישות טכניות שונות ל צילומי פונדוס המבוססים על טלפול חכם: 3 גישות מבוססות על אופתלמוסקופיה ישירה (direct) וגישה אחת המבוססת על אופתמוסקופיה לא ישירה (indirect). דיוק האבחנה של רטינופתיה סוכרתית על פי צילומים אלה נבחנה בהשוואה לצילומי פונדוס מקובלים ובדיקה קלינית.

 

הממצאים הראו שהדמיה של הפונדוס באמצעות צילומי טלפון חכם בטכניקה המבוססת על אופתלמוסקופיה לא ישירה הפיקה את התמונות הטובות ביותר, עם השדה הרחב ביותר אך משך הבדיקה היה הארוך ביותר.

 

ההתאמה עם תוצאות בדיקה שגרתית הייתה הגבוהה ביותר בשיטת ההדמיה המבוססת על אופתלמוסקופיה לא ישירה.

 

מסקנת החוקרים הייתה שהדמיה המבוססת על צילום פונדוס באמצעות טלפון חכם יכולה לשמש לבדיקות סקירה לרטינופתיה סוכרתית.

 

הדמיה של הפונדוס באמצעות טלפון חכם יכולה להקל על הנטל הכספי של בדיקות סקירה בארצות עם הכנסה נמוכה ובינונית, והתוצאות יאפשרו בחירה של הטכניקה המתאימה ביותר על פי תוצאות מבחן השטח.

 

 

Wintergerst MWM, Mishra DK, Hartmann L, Diabetic Retinopathy Screening Using Smartphone-Based Fundus Imaging in India, Ophthalmology 2020;127:1529-1538

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד