מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Ophthalmic Corticosteroids in Pregnant Women with Allergic Conjunctivitis and Adverse Neonatal Outcomes: Propensity Score Analyses

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

דלקת לחמית אלרגית שכיחה מאד ומעריכים שמגיעה עד ל- 40 אחוזים בארצות הברית ועד ל- 35 אחוזים במערב אירופה ובמזרח התיכון. 

 

התסמינים של דלקת לחמית אלרגית הכוללים עקצוץ, דמעת,  ואודם מפחיתים באופן משמעותי את איכות החיים, והחולים דורשים תרופות כמו אנטיהיסטמינים וסטרואידים כדי להפחית תסמינים אלה.

 

למרות שנשים בגיל הרבייה עשויות ללקות בדלקת לחמית אלרגית, יש חשש במתן הטיפולים המקובלים בגלל אפשרות של תופעות לוואי לא רצויות  לאם ולעובר.

כאשר תרופות כאלה נספגות דרך הממברנות המוקוזיות של העין, הן לא עוברות מטבוליזם בכבד, ולכן גם תרופות שניתנות טופיקלית עלולות לגרום לתופעות לוואי לא רצויות בעובר. ה- FDA מחלק את התרופות לחמש קבוצות סיכון במהלך ההריון: A, B, C, D, ו- X. הקורטיקוסטרואידים שייכים לקבוצה C - אינדיקציה לכך שבמחקרי חיה נמצאו תופעות לוואי לא רצויות בעובר, אך אין הוכחה מספקת לכך בבני אדם.

 

מחקרים אחדים דיווחו שסטרואידים במתן פומי או סיסטמי עשויים להיות קשורים למשקל לידה נמוך, ללידה מוקדמת ולאנומליות, אך מחקרים אחרים דיווחו על תוצאות מנוגדות ועד היום אין הסכמה בנושא זה. בנוגע לקורטיקוסטרואידים בתכשירים לעין אין כל מידע בנוגע לקשר בינם לבין השפעות נאונטליות לא רצויות.

 

מידע בנוגע לבטיחות תכשירים קורטיקוסטרואידליים לעין (טיפות ומשחות) בנשים הרות יפחית את הדאגה בקשר לטיפול בהם במצבים של דלקת לחמית אלרגית.

מטרת המחקר הנוכחי היא לבדוק את הקשר בין חשיפה לתכשירי עיניים עם קורטיקוסטרואידים בעת ההריון לבין תוצאות לוואי לא רצויות בתקופה הנאונטלית, הכוללות אנומליות מולדות, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך או צירוף שלהם.

 

החוקרים היו מהאוניברסיטה של טוקיו, יפן. ממחלקת העיניים ומהמחלקה למחקר שרותי הבריאות של בית הספר לרפואה של האוניברסיטה, ומהמחלקה לאפידמיולוגיה קלינית וכלכלת בריאות של בית הספר האוניברסיטאי לבריאות הציבור.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי והתבסס על המידע על נשים הרות עם דלקת לחמית אלרגית ברשומות של תביעות רפואיות JMDC בטוקיו בין 2005 ל- 2018.

 

תוצאות לוואי לא רצויות בתקופה הנאונטלית נבדקו בקרב אימהות  אשר טופלו בתכשירים עם קורטיקוסטרואידים במהלך השליש הראשון להריון, כאשר קבוצת הביקורת היו אימהות שלא טופלו בקורטיקוסטרואידים בתקופה זו.

 

במחקר השתתפו סך הכול 6847 נשים, שמתוכם 898 המהוות 13 אחוזים, טופלו בקורטיקוסטרואידים. אנומליות מולדות נמצאו ב- 5.5 אחוזים במטופלות בסטרואידים לעומת 4.9 אחוזים בקבוצת הביקורת.

 

לידה מוקדמת הייתה ב- 3.4 אחוזים בקרב המטופלות בסטרואידים וב- 3.9 אחוזים בקבוצת הביקורת. משקל נמוך בלידה היה אצל 5.9 אחוזים במטופלות בסטרואידים וב- 7.0 אחוזים בקבוצת הביקורת.

 

מספר תופעות לוואי נאונטליות לא רצויות נמצאו אצל 11.7 אחוזים בכל אחת מהקבוצות. המסקנה הייתה ששימוש בטיפות עיניים עם קורטיקוסטרואידים בשליש הראשון להריון של נשים עם דלקת לחמית אלרגית לא הגביר באופן משמעותי אנומליות מולדות, לידה מוקדמת, משקל לידה נמוך או צירוף שלהם.

 

Hashimoto Y, Michihata N, Yamana H, Shigemi D, Ophthalmic Corticosteroids in Pregnant Women with Allergic Conjunctivitis and Adverse Neonatal Outcomes: Propensity Score Analyses. Am J Ophthalmol 2020;220:91–101

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד