מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Vision loss in anterior uveitis

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

השכיחות של דלקת ענביה (uveitis) הינה 17 עד 52.4 ל- 100,000. היא יכולה לגרום לסבוכים עיניים רבים ולאיבוד ראייה זמני או קבוע. העריכו שדלקת ענביה אחראית לעד עשרה אחוזים מכל מקרי העיוורון בארצות הברית, שמהווים כ- 30,000 מקרים חדשים מדי שנה.

מצב זה שכיח בעיקר בגיל העבודה (20 - 59 שנים) והחולים עלולים לאבד את עצמאותם בתפקוד יומיומי. מספר קטן של מחקרים מבוססי אוכלוסייה בדקו את ההיארעות והשכיחות של דלקת ענביה.

מתוכם רק מועטים בדקו את שעור איבוד הראייה כתוצאה מדלקת ענביה. מחקר גדול שפורסם לאחרונה על 1799 עיניים של 1076 חולים מצא איבוד ראייה ב- 19 אחוזים מהחולים עם דלקת ענביה, כאשר בצקת מקולרית ציסטואידית כרונית והצטלקות מקולרית היו הסיבות השכיחות ביותר לאיבוד ראייה בינוני ולאיבוד ראייה חמור בהתאמה.

 

דלקת ענביה קדמית הינה הצורה השכיחה ביותר של דלקת ענביה ומהווה 50 עד 75 אחוזים מהחולים עם דלקת ענביה במרכזים רפואיים שלישוניים. למרות השכיחות הגבוהה רק מעט מחקרים מדווחים על שעור איבוד ראייה במחלה זו.

ידוע שדלקת ענביה קדמית גורמת פחות איבוד ראייה בהשוואה לדלקת ענביה אמצעית, אחורית או פנאובאיטיס. עד עתה אין מידע על התוצאות של דלקת ענביה קדמית שלא ממצבים ספציפיים כמו ספונדילוארטרופתיה סרו-נגטיבית, HLA-B27 חיובי וזיהום וירלי.

אי לכך, המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את השכיחות של איבוד ראייה קבוע בעקבות דלקת ענביה קדמית ולזהות את האטיולוגיה ואת גורמי הסיכון לאיבוד ראייה בינוני וחמור.

 

החוקרים היו מבריטניה ומניו-זילנד: ממחלקות העיניים של המרכז הרפואי Greenlane ושל האוניברסיטה של אוקלנד באוקלנד, ממכון העיניים של הקולג' האוניברסיטאי של לונדון ומבית החולים לעיניים מורפילדס בלונדון.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי על אנשים שהגיעו למרפאת האובאיטיס של מנהל הבריאות באוקלנד ובבית החולים לעיניים מורפילדס בין 2008 ל-2018. התוצא העיקרי היה חדות הראייה המתוקנת הטובה ביותר, איבוד ראייה בינוני (קטן או שווה ל- 20/50) ואיבוד ראייה חמור (קטן או שווה 20/200(. במחקר נכללו 2526 עיניים של 1814 חולים ומשך המעקב הממוצע היה 6.8 שנים.

איבוד ראייה בינוני נמצא ב- 240 עיניים שהיוו 9.5 אחוזים. 97 מהם המהווים 3.8 אחוזים היו עם איבוד ראייה בינוני בעקבות דלקת ענביה.

ההיארעות של איבוד ראייה בינוני בעקבות דלקת ענביה הייתה 0.006 לעין לשנה, עם סיכון מצטבר של 6.6 אחוזים בעשר שנים. הסיבה השכיחה ביותר של איבוד ראייה בינוני קבוע לאחר דלקת ענביה הייתה גלאוקומה שבעקבות דלקת ענביה – ב- 31.3 אחוזים ואחריה בצקת מקולרית ציסטואידית ב- 27.1 אחוזים וצלקת בקרנית ב- 21.9 אחוזים.

 

איבוד ראיה חמור היה ב- 80 עיניים המהווים 3.2 אחוזים. 39 מהם המהווים 1.5 אחוזים היו עם איבוד ראייה חמור קבוע בעקבות דלקת ענביה. ההיארעות של איבוד ראייה בינוני בעקבות דלקת ענביה הייתה 0.002 לעין לשנה, עם סיכון מצטבר של 2.6 אחוזים בעשר שנים.

 

בדיקה רב משתנים הראתה שגורמי הסיכון לאיבוד ראייה בינוני קבוע בעקבות דלקת ענביה כללו גיל מתקדם יותר בעת האבחנה, דלקת ענביה קדמית כרונית, אטיולוגיה זיהומית, וחדות ראייה גרועה בבדיקה הראשונית.

 

המסקנה היא שלמרות שאיבוד ראייה הינו סיבוך לא שכיח של דלקת ענביה קדמית, הסיכון גדול יותר בחולים עם דלקת ענביה קדמית כרונית, אם יש אטיולוגיה זיהומית ואם חדות הראייה בבדיקה הראשונה הינה גרועה. גלאוקומה בעקבות דלקת ענביה הינה הגורם השכיח ביותר לאיבוד ראייה.

 

 

Al-Ani HH, Sims JL, Tomkins-Netzer O, Lightman S, Niederer RL. Vision loss in anterior uveitis, Br J Ophthalmol 2020;104:1652–1657

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד