מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Using Optical Coherence Tomography as a Surrogate of Measurements of Intracranial Pressure in Idiopathic Intracranial Hypertension

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

דיקור מותני  Lumbar puncture (LP) הינו כיום הדרך השכיחה ביותר למדידת לחץ תוך גולגלתי.

לשיטה חודרנית זו יש חסרונות נכרים הכוללים סיבוכים וחוויה שלילית של המטופל. שיטה לא חודרנית למדידת לחץ תוך גולגלתי תהיה צעד מפתח בטיפול במצבים רבים, כמו פציעות מוחיות וסינדרומים נוירו-אוקולריים הקשורים לטיסה בחלל, בהם הטיפול הוא ניקוז חדרים חיצוני עם סיבוכיו.

 

על פניו, OCT של ראש עצב הראייה הינו כלי קליני חשוב שנמצא בשימוש רב במרפאות העיניים לניטור לאורך זמן של פפילאדמה במצבים כמו יתר לחץ תוך גולגולתי אידיופתי.

 

מדידות ה- OCT נמצאו בהתאמה עם חומרת הפפילאדמה, אולם הקשרים שבין המדדים של OCT, מידת הפפילאדמה והלחץ התוך עייני שנמדד הינם מסובכים.

 

רוב החוקרים השתמשו באלגוריתמים שיצרו בעצמם כדי להדגים מאפיינים בהדמיית ה- OCT אשר מבטאים את הלחץ התוך גולגלתי. קיימת בעיה כשרוצים לעשות שימוש קליני רחב בממצאים של מחקרים אלה. פורסם כבר על התאמה של מדדים של OCT של מבנים ברשתית הפריפפילרית לבין מדידת לחץ תוך גולגלתי חודרנית באוכלוסייה פדיאטרית במהלך ניתוח נוירוכירורגי.

 

המטרה של המחקר הנוכחי היא לקבוע אמצעי חלופי למדידה חודרנית של לחץ תוך גולגלתי בעזרת OCT תוך שימוש בתוכנת בדיקה סטנדרטית, כדי שהתוצאות יוכלו לשמש בפעילות קלינית שגרתית.

 

החוקרים היו מבריטניה ומאוסטרליה: מהמכון לחקר המטבוליזם והמערכות ומהמכון לסרטן ולמדעי הגנום של אוניברסיטת בירמינגהם, מהמרכז לאנדוקרינולוגיה, סוכרת ומטבוליזם ברניגהם, מהמחלקה לנוירולוגיה, המחלקה הנוירוכירורגית ומחלקת העיניים בבית החולים המלכה אליזבט בברנינגהם, וממחלקת הרפואה של אוניברסיטת קווינסלנד באוסטרליה.

 

הם השתמשו בנתונים שנאספו בשלושה מחקרים קליניים עם רנדומיזציה שבוצעו בין תחילת אפריל 2014 ועד תחילת אוגוסט 2019, ולהם גויסו חולות עם לחץ תוך גולגלתי אידיופתי מחמישה בתי חולים באנגליה.

 

בכולן בוצעו בדיקות שדה ראייה, OCT ומדידת לחץ תוך גולגלתי באותו היום.

בקבוצה I בוצע continuous sitting telemetric ICP monitoring בביקור הראשון.

בקבוצה II בוצעה הערכה בסיסית ולאחר מכן כעבור 3 חודשים, 12 חודשים ו- 24 חודשים עם דיקור מותני להערכת הלחץ התוך גולגולתי. התוצאים העיקריים היו המדדים בבדיקת OCT של עצב הראייה שנמצאים בהתאמה לרמות לחץ תוך גולגולתי מוגבר והסטייה הממוצעת בשדה הראייה.

 

פרוטוקול בדיקת ה- OCT  כלל את שכבת סיבי העצב הפריפפילרית, ראש עצב הראייה ונפח המקולה.

 

במחקר נכללו 104 נשים. בקבוצה I שכללה 15 נשים שגילן הממוצע היה 28.2 שנים, נבדקו פרוטוקולים שונים של OCT והעובי של מרכז עצב הראייה נמצא בהתאמה המרובה ביותר לרמת הלחץ התוך גולגלתי.

 

הממצאים בקבוצה II שכללה 89 נשים שגילן הממוצע היה 31.8 שנים אמתו את ההתאמה שבין עובי מרכז עצב הראייה לרמת הלחץ התוך גולגלתי גם במדידות לאורך זמן, כעבור שנה ושנתיים.

 

ההתאמה בין עובי מרכז עצב הראייה לשינויים ברמת הלחץ התוך גולגלתי נמצאה בכל נקודות הזמן. נמצא שכעבור שנה, ירידה בעובי העצב של 50 מיקרומטר הייתה בהתאמה לירידה של 5 ס"מ מים בלחץ התוך גולגלתי.

 

המסקנה הייתה שניתן להשתמש בבדיקת OCT, לא רק לנתר פפילאדמה, אלא גם להעריך באופן לא חודרני את רמת הלחץ התוך גולגלתי במצבים של יתר לחץ תוך גולגלתי אידיופתי.

 

 

Vijay V, Mollan SP, Mitchell JL, Using Optical Coherence Tomography as a Surrogate of Measurements of Intracranial Pressure in Idiopathic Intracranial Hypertension. JAMA Ophthalmol 2020;138(12):1264-1271.

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד