מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Retinal Vein Occlusion and the Risk of Dementia: A Nationwide Cohort Study

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

דמנציה הינה הפרעה נוירודגנרטיבית הפוגעת בערך ב- 47 מיליון אנשים בכל העולם.

מתוך שלוש צורות הדמנציה, מחלת אלצהיימר הינה השכיחה ביותר, מהווה 60-70 אחוזים מכולם ויוצרת נטל סוציואקונומי ניכר. מצטברות הוכחות בנוגע לתפקידים של גורמי סיכון ידועים, כמו רמת השכלה נמוכה, יתר לחץ דם, ודיכאון.

 

בנוסף לכך, טיפולים פרמקולוגיים ולא פרמקולוגיים עשויים לעכב את הידרדרות המחלה. מאידך, עדיין לא גילו ריפוי ספציפי של הנוירודגנרציה. אי לכך חשוב לזהות אסטרטגיות חדשות לאבחנה וטיפול בדמנציה.

 

עדויות קודמות המתבססות על מחקרי הדמיה הראו זרימת דם מופחתת במוח בחולי אלצהיימר, שנמצאת בהתאמה לצפיפות מופחתת של כלי דם ומשקעים מוגברים של קולגן בכלי הדם.

 

במיוחד כלי הדם המוחיים והרטינליים הראו קווי דמיון במאפיינים האנטומיים והפיזיולוגיים. הדבר יכול להצביע על כך ששינויים בוסקולריזציה הרטינלית יכולים לבטא פתולוגיה גם בוסקולריזציה המוחית.

 

מחקרים אחדים אכן דיווחו על זרימת דם מופחתת ברשתית בחולים עם פגיעה קוגניטיבית קלה וחולי אלצהיימר. מחקרים אלה הניחו שקיים קשר בין חסימת וריד ברשתית ומחלת אלצהיימר.

 

בנוסף לכך, מחקרים אפידמיולוגיים מהעת האחרונה הראו קשרים בין חסימת וריד רטינלי ומחלות קרדיו-וסקולריות, אשר עשויות להיות קשורות לדמנציה וסקולרית.

 

חסימת וריד רשתית הינו ההפרעה הוסקולרית השנייה בשכיחותה אחרי רטינופתיה סוכרתית. היא פוגעת בערך ב- 16 מיליון אנשים בכל העולם ועלולה לגרום לפגיעה בראייה.

 

השכיחות של חסימת וריד רשתית היא יותר מ- 48 ל- 100,000 אנשים לשנה באוכלוסייה הכללית והשכיחות גבוהה יותר באנשים בגיל מתקדם יותר. את הרשתית ניתן לבדוק באופן ישיר ולא חודרני באמצעות אופתלמוסקופיה, ולחסימת וריד רשתית יש מאפיינים ייחודיים במראה כלי הדם של הרשתית.

 

למרות כל זאת,  יש הוכחות אפידמיולוגיות מועטות בנוגע לקשר בין חסימת וריד ברשתית לסיכון לדמנציה. המחקר הנוכחי בדק קשר זה בקנה מידה לאומי, בכל האוכלוסייה של דרום קוראה, ובנוסף נבדקה גם ההשפעה המשולבת של יתר לחץ דם יחד עם חסימת וריד רשתית על הסיכון לפתח דמנציה.

 

החוקרים היו מסאול, קוראה: מהמחלקה לרפואת משפחה של בית החולים Anam של האוניברסיטה של קוראה, מהמחלקה לסטטיסטיקה של אוניברסיטת Soongsil, מהמחלקה לביוסטטיסטיקה של האוניברסיטה הקתולית של קוראה,  וממחלקת העיניים של בית חולים Kangbuk Samsung של אוניברסיטת Sungkyunkwan.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי והתבסס על המידע על משתתפים בגיל 40 שנה או יותר שעברו בדיקות בריאות בין 2009 ל- 2010.

 

קבוצת החולים עם חסימת וריד רשתית שמנתה 46,259 כללה חולים שאובחנו בין 2006 ל- 2010. קבוצת ההשוואה הייתה גדולה פי שלושה וכללה 138,777 אנשים עם התאמה בגיל, מגדר, ולחץ דם סיסטולי.

 

במהלך מעקב ממוצע של 6.6 שנים התגלו 14,727 מקרים עם דמנציה. השכיחות עבור כל סוגי הדמנציה הייתה גבוהה יותר באופן משמעותי בקבוצת החולים עם חסימת וריד רשתית בהשוואה לקבוצת ההשוואה. 

 

האבחנה של חסימת וריד רשתית הייתה קשורה לסיכון מוגבר גם עבור כל אחד מסוגי הדמנציה בנפרד, הן בחולים עם יתר לחץ דם וגם בחולים ללא יתר לחץ דם. המסקנה ממחקר זה שבדק קבוצה גדולה שכללה את כל האוכלוסייה של דרום קוראה, היא שחסימת וריד רשתית קשור באופן משמעותי מבחינה סטטיסטית לסיכון גבוה להתפתחות דמנציה מכל גורם - למחלת אלצהיימר ולדמנציה וסקולרית כאחד.

 

 

Nam GE, Han K, Park SH, Retinal Vein Occlusion and the Risk of Dementia: A Nationwide Cohort Study. Am J Ophthalmol 2021;221:181–189

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד