מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Risk Factors for Repeat Keratoplasty after Endothelial Keratoplasty in the Medicare Population

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

קרטופלסטיקה אנדותליאלית הכוללתDescemet stripping endothelial keratoplasty (DSEK)  ו- Descemet membrane endothelial keratoplasty (DMEK) הינה שיטת השתלת הקרנית השכיחה ביותר בארצות הברית.

 

בהשוואה ל-  Penetrating keratoplasty (PK) קרטופלסטיקה אנדותליאלית מאפשרת שיקום ראייה אמין ומהיר יותר, מפחיתה את הסיכון לדחייה אימונולוגית ושומרת על השלמות המבנית של העין.

 

בעשור האחרון גדל מספר ניתוחי כאלה ב- 60 אחוזים, מ- 19,159 ב- 2010 ל- 30,336 ב- 2018. הם מהווים כמעט 62 אחוזים מכל ניתוחי השתלת קרנית שבוצעו ב- 2018 בהשוואה ל- 45 אחוז מהניתוחים ב- 2010.

 

המידע הקיים בנוגע לשיעור הכישלונות הינו בעל שונות רבה. הכישלונות עבור DMEK הן בשיעור של 0 עד 6 אחוז במהלך 6 חודשים עד 8 שנים לאחר הניתוח.

 

הכישלונות עבור DSEK הן בשיעור של 0 עד 29 אחוז במהלך שנתיים. אולם, רוב נתונים אלה מקורם מסדרות ניתוחים שבוצעו על ידי מנתחים מנוסים יחידים או במרכזי הפנייה עם נפח ניתוחים גבוה, ויש להיזהר בביצוע הכללות שלהם.

 

בשני מחקרים ארציים מאוסטרליה ומבריטניה התוצאות לגבי קליטת השתל בניתוחי קרטופלסטיקה אנדותליאלית היו גרועות יותר בהשוואה ל- PK.

 

יותר מ- 40 מיליון מבוטחים בגיל גבוה מ- 65 נמצאים במדיקייר (Medicare) . בסיס המידע על הטיפול הרפואי של המבוטחים כולל מידע על בערך 19,000 רופאי עיניים, 5,300 בתי חולים ו- 5,500 מרכזים לניתוחים אמבולטוריים.

 

בדיקת הנתונים על אוכלוסייה כזו תאפשר לקבל מידע אמתי על התוצאות לאחר קרטופלסטיקה אנדותליאלית.

המחקר הנוכחי העריך את התוצאות ארוכות הטווח ושיעור הכישלון של קרטופלסטיקה אנדותליאלית שגרם לביצוע קרטופלסטיקה חוזרת, ובדק את גורמי הסיכון להשתלת קרנית חוזרת.

 

החוקרים היו מארצות הברית: ממחלקות העיניים והניתוח ומהמחלקה למדיניות וניהול בריאות של אוניברסיטת ג'ון הופקינס בבלטימור, מרילנד.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי והיה מבוסס על האוכלוסייה של מדיקייר בגיל 65 שנה או יותר שעברו קרטופלסטיקה אנדותליאלית ועל התביעות למדיקייר בין השנים 2010 ל- 2019.

 

התוצאים העיקריים היו ביצוע קרטופלסטיקה חוזרת עבור כל האוכלוסייה שנבדקה ולפי אינדיקציות וגורמי סיכון לקרטופלסטיקה חוזרת. סך הכול 94,829 קרטופלסטיקות אנדותליאליות נכללו במחקר.

במהלך תקופת המחקר 11,013 מתוכם עברו קרטופלסטיקה חוזרת. השכיחות הכללית של קרטופלסטיקה חוזרת הייתה 6.1 אחוזים כעבור 6 חודשים, 7.6 אחוזים כעבור שנה, 14.3 אחוזים כעבור חמש שנים, ו- 16.9 אחוזים כעבור 8 שנים.

 

השכיחות של קרטופלסטיקה חוזרת הייתה הגבוהה ביותר במקרים בהם ההשתלה בוצעה בגלל כישלון שתל קודם: 10.2 אחוז כעבור שנה, ו- 29.9 אחוז כעבור 8 שנים. לעומת זאת שיעור  ההשתלה החוזרת היה 6.4 אחוז ו- 11.4 אחוז כעבור שנה ו- 8 שנים בהתאמה, בהשתלות ראשוניות בגלל דיסטרופיה של פוקס. עבור קרטופתיה בולוזית או בצקת קרנית שעור ההשתלה החוזרת היה 8.6 ו- 22 אחוז כעבור שנה וכעבור 8 שנים בהתאמה. 

 

גורמים שנמצאו בהתאמה לסיכון מוגבר להשתלת קרנית חוזרת היו שחורי עור, אסיאתיים, אבחנה של גלאוקומה, ניתוח גלאוקומה בעבר, או ניתוח גלאוקומה יחד עם ניתוח השתלת הקרנית. למנתחי קרנית עם מספר ניתוחים גבוה היה שיעור נמוך יותר של השתלות חוזרות.

 

לרופאים שסיימו בית ספר לרפואה לפני יותר מ- 30 שנה היה שיעור גבוה יותר של השתלות חוזרות בהשוואה לרופאים סיימו את לימודיהם לפני 10 שנים או פחות.

 

המסקנות היו ששחורים, אסיאתיים, גלאוקומה וניתוחי גלאוקומה, ומנתחים עם מספר ניתוחים לא גדול היוו גורמים לסיכון מוגבר להשתלת קרנית חוזרת לאחר קרטופלסטיקה אנדותליאלית.

 

Zafar S, Wang P, Woreta FA, Aziz K, Makary M, Srikumaran D. Risk Factors for Repeat Keratoplasty after Endothelial Keratoplasty in the Medicare Population. Am J Ophthalmol 2021;221:287–298

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד