מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Retinal Specialist versus Artificial Intelligence Detection of Retinal Fluid from OCT: Age-Related Eye Disease Study 2: 10-Year Follow-On Study

השוואת בדיקה של מומחי רשתית לאינטליגנציה מלאכותית לזיהוי נוזל ברשתית על פי OCT  

 

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

ניוון מקולרי מחמת גיל (AMD) הינו הסיבה המובילה לעיוורון בכל הארצות המפותחות. הטיפול המקובל ב- AMD נאווסקולרי הינו הזרקות חוזרות לזגוגית של נוגדי גורמי גדילה אנדותליאליים וסקולריים.

 

ההחלטה על הזרקה חוזרת מתקבלת על פי תוצאות בדיקת  OCT, כאשר הפעילות האקסודטיבית נקבעת על ידי הערכת איכותית על ידי מומחים לרשתית של קיום נוזל בתוך הרשתית ותת-רשתית.

בדיקת צילומי ה- OCT מצריכה זמן ולעיתים הדיוק של ההערכה הקלינית השגרתית איננו מרבי. גם ברמה של מחקר קליני הודגם שלעיתים החוקרים לא זיהו נוזל ברשתית בצילומים, בהשוואה לתשובות ממרכזי קריאה, וגם בין המומחים במרכזי הקריאה יש לעיתים חוסר הסכמה.

 

בעקבות העומס הנגרם מהצורך לפענח כמויות גדולות של צילומי OCT פותחו אלגוריתם אוטומטיים לעזור בפיענוח של תוצאות הבדיקות, אך אלה לא מחליפים את קבלת ההחלטה הקלינית על ידי מומחה הרשתית. ב- AMD נאווסקולרי מדידות עובי הרשתית בלבד אינן מספיקות כדי להחליט על המשך הטיפול או לצפות את הפרוגנוזה, ויש חשיבות רבה לקיום, למיקום ולכמות של נוזל ברשתית ותת-רשתית.

תוכנות עם אלגוריתמים שעוזרות לזהות אותם עשויות להיות מועילות מאד לטיפול הקליני.

 

ברפואת עיניים, היתרונות של ניתוח תמונות האמצעות בינה מלאכותית (Artificial intelligence-AI) כוללים מהירות, הדירות גבוהה, ותוצאות כמותיות. בפיענוח OCT תוכנת בינה מלאכותית משמשת כלי עזר אך לא מחליפה את הקלינאי המומחה בקבלת ההחלטה לגבי טיפול.

 

ה- Notal OCT Analyzer (NOA) של חברת Notal Vision Ltd מישראל  הינו מכשיר כזה, אשר מנתח באופן אוטומטי צילומי OCT  לקיום נוזל ברשתית או תת-רשתית. במחקר קודם על 142 צילומי מקולה של OCT במרכז אחד בבריטניה נמצא דיוק דומה בין התוצאות של המכשיר לאלה של שלושה מומחי רשתית. במחקר שבוצע לאחרונה במרכז הרפואי תל אביב  נמצאו תוצאות דומות.

 

המטרה הראשונה של המחקר הנוכחי היא להעריך את יכולת הביצוע של קבוצה גדולה של מומחי רשתית בהערכת קיום נוזל ברשתית ותת-רשתית בצילומי OCT של המקולה בשני מכשירי OCT שבשימוש נפוץ, Cirrus  ו- Spectralis כחלק ממחקר Age-Related Eye Disease Study 2 10-year Follow-On Study (AREDS2 10Y), אשר כולל נתונים מ- 19 מרכזי מחקר בארה"ב.

 

המטרה השנייה היא להשוות את הביצועים של מכשיר NOA ולהעריך את היתרונות האפשריים שלו במתן עזרה באמצעות האינטליגנציה המלאכותית  שלו.

 

החוקרים היו מארצות הברית ומישראל: ממחלקת האפידמיולוגיה והאפליקציות הקליניות של NIH בבתסדה, במרילנד, מחברת EMMMES ברוקוויל מרילנד, מהמרכז לקריאה של תמונות פונדוס של אוניברסיטת ויסקונסין במדיסון ויסקונסין, מקבוצת הרשתית Elman בבולטימור, מרילנד ומחברת Notal Vision מתל אביב.

 

המחקר היה פרוספקטיבי והשוואתי של תוצאות דירוג מידת הנוזל בצילומי OCT כפי שהתקבלו ממומחי רשתית וממערכת NOA. במחקר נכללו 1127 עיניים של 651 משתתפים במחקר AREDS2 10Y עם צילומי OCT שעברו הערכה במרכזי קריאה וקיבלו ציון למידת הנוזלים ברשתית. התוצא העיקרי היה הדיוק, הרגישות, הספציפיות והדרוג.

 

התוצאות הראו שב- 32.8 אחוזים מהעיניים נמצא נוזל ברשתית. התשובות  של מומחי הרשתית היו עם דיוק לא מושלם ורגישות נמוכה בזיהוי נוזלים ברשתית.

הדבר בלט במיוחד בנוגע לנוזל בתוך הרשתית ובמקרים עם נפח נוזל נמוך. זיהוי נוזלים ברשתית בעזרת בינה מלאכותית השיג רמת דיוק גבוהה יותר. אי לכך מכשיר NOA המבוסס על בינה מלאכותית  עשוי לעזור מאד לרופאים בזיהוי נוזל ברשתית, שהינו כה חשוב לצרכי אבחנה, החלטה על טיפול חוזר וניבוי הפרוגנוזה.

 

Keenan TDL, Clemons TE, Domalpally A, Elman MJ, Havilio M, Agrón E, Benyamini G, Chew EY.Retinal Specialist versus Artificial Intelligence Detection of Retinal Fluid from OCT. Age-Related Eye Disease Study 2: 10-Year Follow-On Study. Ophthalmology 2021;128:100-109

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד