מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Outcomes of Bilateral Cataract Surgery in Infants 7 to 24 Months of Age Using the Toddler Aphakia and Pseudophakia Treatment Study Registry

 

לטקסט המלא

 

אין ביטחון בנוגע לגיל המיטבי להשתלה ראשונית של עדשה תוך עינית בילדים עם ירד דו-צדדי.

המחקרים The multicenter Infant Aphakia Treatment Study (IATS) ו- Toddler Aphakia and Pseudophakia Study (TAPS) תעדו את תופעות הלוואי הלא רצויות שכוללות גלאוקומה והתפתחות  עכירות בציר הראיה לאחר ניתוחי ירוד דו-צדדיים  בתינוקות עד גיל חצי שנה.

 

בגלל סיכונים אלה, מנתחים בוחרים לעיתים שכיחות באפקיה עם טיפול בעדשות מגע עבור תינוקות עד גיל 7 חודשים. מחקרי TAPS חד-צדדיים הראו שסיכונים אלה מופחתים בקבוצת הגיל 7 עד 24 חודשים. מחקר TAPS בוחן באופן רטרוספקטיבי את הנתונים של התוצאות ממרכז רישום של ילדים שעברו ניתוחי ירוד חד-צדדיים ודו-צדדיים על ידי המנתחים של IATS בתקופת הגיוס ל- IATS.

 

התוצאות של ניתוחים דו-צדדיים בתינוקות בחצי השנה הראשונה לחייהם והתוצאות של ניתוחי ירוד חד-צדדיים בתינוקות בגיל 7 עד 24 חודשים כבר פורסמו. כיוון שאותם המנתחים טיפלו גם בילדים שגויסו ל- TAPS ניתן להשוות את התוצאות בילדים בגיל 7 עד 24 חודשים שעברו ניתוח ירוד דו-צדדי עם התוצאות של הקבוצות האחרות.

 

החוקרים היו מארצות הברית: ממחלקות העיניים של Mayo Clinic ברוצ'סטר מינסוטה, אוניברסיטת מינסוטה במינאפוליס,  מכון העיניים Storm של האוניברסיטה לרפואה של דרום קרולינה בצ'רלסטון, קולג' ביילור לרפואה ובית החולים לילדים של טקסס ביוסטון, בית הספר לרפואה של אוניברסיטת אמורי באטלנטה ג'ורג'יה, האוניברסיטה לבריאות ולמדע של אורגון בפורטלנד, המרכז הרפואי של אוניברסיטת ונדרבילט בנשוויל, טנסי, המרכז הרפואי של אוניברסיטת דיוק בדורהם שבצפון קרולינה, אוניברסיטת אינדיאנה באינדיאנפוליס, בית הספר לרפואה הרווארד בבוסטון מסצ'וסטס, מכון העיניים Cole של Clevelad Clinic באוהיו, המרכז הרפואי של אוניברסיטת סטנפורד בפלו-אלטו בקליפורניה, והמחלקה למחקר במדעי הבריאות של Mayo Clinic בג'קסונוויל בפלורידה.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל 10 מרכזים רפואיים שהשתתפו ב- IATS. התוצאות השוו לתוצאות ממחקר TAPS. התינוקות שגויסו למחקרים אלה בין 2004 ל- 2010 עברו ניתוחי ירוד דו-צדדיים עם או ללא השתלת עדשה תוך עינית בגיל 7 עד 24 חודשים והמעקב אחריהם היה 5 שנים.

 

התוצאים העיקריים היו חדות הראיה, הופעת פזילה. תופעות לוואי לא רצויות וניתוחים חוזרים. במחקר נכללו 40 ילדים שגילם המדיאני היה בעת הניתוח 11 חודשים, שעברו ניתוחי ירוד דו-צדדיים עם קפסולקטומיה אחורית ראשונית. ב- 68 אחוזים מהם בוצעה השתלת עדשה תוך עינית ראשונית.

 

עכירות חוזרת בציר הראייה נמצאה ב 7.5 אחוזים ובכל המקרים האלה הייתה השתלת עדשה תוך עינית. חשד לגלאוקומה היה ב- 2.5 אחוזים.

 

באוכלוסייה זו של ניתוחים דו-צדדיים תופעות הלוואי, כולל גלאוקומה או חשד לגלאוקומה ועכירות בציר הראייה וניתוחים חוזרים היו בשכיחות דומה לזו שנמצאה עבור הקבוצה עם ניתוחים חד-צדדיים  שנכללה ב- TAPS. נמצאה התאמה בין שכיחות תופעות הלוואי הלא רצויות לבין הגיל בעת הניתוח, וכן נמצאה התאמה בין גלאוקומה למיקרוקורנאה אך לא עם השתלת עדשה תוך עינית.

 

המסקנה הייתה שבמהלך מעקב של 5 שנים אחרי ניתוח קטרקט דו-צדדי בגיל 7 עד 24 חודשים, נמצאה שכיחות נמוכה של התפתחות עכירות בציר הראייה, וגלאוקומה או חשד בגלאוקומה היו נדירים מאד בהשוואה לניתוחי ירוד בגיל קטן מ- 7 חודשים, וזאת למרות שברוב הניתוחים האלה בוצעה השתלת ראשונית של עדשה תוך עינית. השתלת עדשת תוך עינית הגדילה את הסיכון להתפתחות עכירות בציר הראייה בלי תלות בגיל בעת הניתוח.

 

 

 

Subhi Y, Schmidt DC, Al-Bakri M, Bach-Holm D, Kessel L. Diagnostic Test Accuracy of the Red Reflex Test for Ocular Pathology in Infants. A Meta-analysis
JAMA Ophthalmol. 2021;139(1):33-40

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד