מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Incidence and Prognostic Role of the Ocular Manifestations of Neuroblastoma in Children

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

 

לטקסט המלא

 

 

נוירובלסטומה הינה הגידול הסולידי השכיח ביותר מחוץ לגולגולת בילדים. מקורו בתאים של ה- neural crest והוא יכול להתפתח בכל מקום בשרשרת הסימפתטית.

 

הוא מופיע בשכיחות הגבוהה ביותר בבלוטות האדרנל.  המופע הקליני של נוירובלסטומה שונה בהתאם למיקום הגידול ולדרגת הגידול.

 

קיימים מספר דיווחים על הממצאים בעיניים בחולי רטינובלסטומה. הממצאים השכיחים ביותר הם פרופטוזיס, סינדרום הורנר ואופסוקלונוס (opsoclonus). אופטוקלונוס הוא סינדרום פרה-נאופלסטי הכרוך לעיתים שכיחות במיוקלונוס ו/או אטקסיה.

 

המעורבות  הארובתית מאופיינת בפרוגנוזה גרועה במיוחד. בנוסף לכך נמצאה התאמה בין הגברה של אונקוגן MYCN לבין פרוגנוזה גרועה, תמותה גבוהה וגרורות לארובה. בניגוד לזה, חולים עם אופטוקלונוס הם עם פרוגנוזה טובה יותר. הם לרוב עם גידול בדרגה נמוכה יותר, ללא הגברה של אונקוגן MYCN והם בעלי מאפיינים היסטולוגיים טובים יותר.  

 

השכיחות של ממצאים בעין בנוירובלסטומה ומשמעותם הפרוגנוסטית הינם חשובים עבור הטיפול הקליני בילדים נוירובלסטימה.

המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לדווח על הממצאים בעיניים בחולי נוירובלסטומה בבדיקה הראשונה שלהם וכפי שהם מתפתחים במהלך המחלה באוכלוסיית ילדים חולים גדולה שטופלו בבית חולים שלישוני לילדים. נבדקו גם ההשפעות של הממצאים בעיניים על הפרוגנוזה.

 

החוקרים היו ממחלקת העיניים וחקר הראייה וממחלקת הילדים של אגף ההמטולוגיה-אונקולוגיה של בית החולים לילדים חולים בטורונטו, קנדה.

 

המחקר היה רטרוספקטיבי וכלל את הרישומים הרפואיים של החולים עם נאורובלסטומה שטופלו בין השנים 1989 ל- 2017. התוצאים העיקריים היו השכיחות והתפקיד הפרוגנוסטי של הממצאים העיניים. 

 

במחקר נכללו 523 חולים שגילם המדיאני היה 1.9 שנים והיו במעקב בפרק זמן מדיאני של 4 שנים.

מהם 57.2 אחוזים היו מהמגדר הזכרי.  בזמן בדיקת המעקב האחרונה 55.3 אחוזים מהם היו ברמיסיה מהמחלה, 5 אחוזים היו עם מחלה יציבה (stable), 28.1 אחוזים מתו מהמחלה ו- 11.7 אחוזים היו תחת טיפול פעיל או תומך. סך הכול 86 חולים המהווים 16.4 אחוזים היו עם ביטויים עיניים של נוירובלסטומה, 58 בעת הבדיקה הראשונה, ו- 29 במהלך המחלה.

 

הממצא השכיח ביותר היה מעורבות ארובתית שנמצאה ב- 37 חולים המהווים 43 אחוזים. אופסוקלונוס נמצא ב- 20 חולים המהווים 23.3 אחוזים וסינדרום הורנר נמצא ב- 24 חולים המהווים 27.9 אחוזים. ב- 16 חולים המהווים 3.1 אחוזים היה רק ממצא עייני בעת הבדיקה הראשונית, שהיה מעורבות ארובתית ב- 8 שהיוו 1.5 אחוזים, סינדרום הורנר ב- 7 שהיוו 1.3 אחוזים ואחד המהווה 0.2 אחוזים, עם מעורבות ארובתית יחד עם שיתוק עצב קרניאלי.

 

בבחינת ההישרדות (survival) נמצאה התאמה בין פרוגנוזה טובה לבין אופסוקלונוס, מגדר נקבי, ואבחון של המחלה לפני גיל שנה. פרוגנוזה גרועה נמצאה בהתאמה למעורבות ארובתית.

 

מסקנת החוקרים הייתה שבאוכלוסייה שנבדקה, נמצא ביטוי עייני בערך באחד מכל 6 חולים בנוירובלסטומה, ו- 3 אחוזים בלבד הסתמנו רק עם הביטוי העייני. מעורבות ארובתית הייתה שכיחה והייתה בהתאמה לפרוגנוזה גרועה, בעוד שאופסוקלונוס, מגדר נקבי, וגיל צעיר בעת האבחנה היו בהתאמה לפרוגנוזה טובה.

 

 

Graef S, Irwin MS, Wan MJ

Incidence and Prognostic Role of the Ocular Manifestations of Neuroblastoma in Children

Am J Ophthalmol 2020;213:145–152

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד