מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Outcomes of Vismodegib for Periocular Locally Advanced Basal Cell Carcinoma From an Open-label Trial

 

תקציר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

 

לטקסט המלא

 

קרצינומה של תאי בסיס Basal cell carcinoma (BCC) הינה הסרטן השכיח ביותר בכל העולם, ושכיח יותר מאשר כל יתר הסרטנים ביחד.

 

בערך 3.3 מיליון אנשים בארצות הברית מאובחנים מדי שנה עם סרטן עור לא מלנוטי, ובערך 80 אחוזים מהם הינם BCC.

BCC פריאוקולרי מהווה 4.4 עד 18.0 אחוזים מכל גידולי ה- BCC, ומהווה כ- 90 אחוזים מכל הגידולים הפריאוקולריים.

 

רוב ה- BCC הפריאוקולרי ניתנים לריפוי באמצעות ניתוח, אך במעט חולים המחלה יכולה להתקדם  לשלב נרחב ומתקדם יותר עבורו ניתוח והקרנה לא ישיגו ריפוי ו/או הניתוח יגרום לתחלואה חמורה של העין. קשה לטפל ב- BCC פריאוקולרי מתקדם כיון שהסרה נרחבת של העפעף או אקזנטרציה, יגרמו לאיבוד ראייה או איבוד העין יחד עם עיוות מראה הפנים, הפרעה לתפקוד וירידה באיכות החיים.

 

הגורם המניע העיקרי בהתפתחות BCC הינו hedgehog pathway signaling לא תקין שנמצא ביותר מ- 90 אחוזים מה- BCC.

ויזמודגיב (Vismodegib) הינו מעכב של נתיב זה, והוא אושר על ידי מנהלי התרופות בארצות הברית ובאירופה לטיפול במבוגרים עם BCC מתקדם מקומית או בעל גרורות, אשר לא מתאים לטיפול בניתוח או בהקרנות. מחקר seminal ERIVANCE BCC study הראה שעור תגובה כללי לטיפול של 60.3 אחוזים, עם יעילות קבועה ובטיחות טובה.

 

מחקר ה- Safety Events in Vismodegib trial (STEVIE) הוכיח את בטיחות הטיפול.

ההוכחות ליעילות הטיפול בויזמודגיב ב- BCC פריאוקולרי מוגבלות לתיאורי מקרים וסדרות של מעט מקרים, שהראו שונות רבה (30 עד 67 אחוזים) בשעורי התגובה המלאה לטיפול.

 

במחקר הנוכחי מדווח על התוצאות של הטיפול בויזמודגיב ב- BCC פריאוקולרי בקבוצה גדולה יחסית של 244 חולים שהשתתפו במחקר STEVIE והיו במעקב במשך שנה או יותר.

החוקרים היו מישראל: ממחלקת העיניים וממרכז דוידוף לאונקולוגיה של מרכז רפואי רבין, ומכון העיניים גולדשלגר, מרכז רפואי שיבא, והפקולטה לרפואה סקלר של אוניברסיטת תל-אביב.

 

הנתונים של כל 1215 המשתתפים במחקר STEVIE עם BCC פריאוקולרי נבדקו ונמצאו 244 חולים עם BCC פריאוקולרי מתקדם או עם גרורות.

 

הנתונים עבור מחקר STEVIE נאספו מ- 167 מקומות טיפול ב- 36 מדינות מסוף יוני 2011 ועד אמצע יוני 2017. הבדיקה עבור המחקר הנוכחי בוצעה מתחילת אפריל ועד סוף אוגוסט 2019. 

התוצאים העיקריים היו תגובה לטיפול ותופעות לוואי בלתי רצויות. הגיל הממוצע של 244 החולים היה 72 שנים והם כללו 143 גברים שהיוו 58.6 אחוזים. ב- 238 שהיוו 97.5 אחוזים הייתה מחלה מקומית מתקדמת ו- BCC עם גרורות נמצא בשישה שהיוו 2.5 אחוזים.

 

משך זמן הטיפול בויזמודגיב היה 40 שבועות בממוצע.  הטיפול הממוצע בגידולים לוקליים מתקדמים נמשך 39.7 שבועות ועבור BCC עם גרורות הוא נמשך 92.4 שבועות בממוצע.

 

28.3 אחוזים סבלו מתופעות לוואי חמורות שכללו אלופסיה, התכווצויות שרירים, טעם רע בפה עד חוסר טעם, תאבון מופחת, חולשה, בחילה, עייפות ושלשול. ל- 95.1 אחוזים היו יותר מתופעת לוואי אחת.

23.8 אחוזים הפסיקו את הטיפול בגלל תופעות הלוואי. במהלך המעקב, 22 משתתפים מתו (9 אחוזים), 28ץ7 אחוזים השיגו תגובה מלאה ו- 38.5 אחוזים השיגו תגובה חלקית.

 

מסקנת החוקרים היא שטיפול בויסמודגיב היה נסבל. לנתונים שנאספו עשויה להיות חשיבות כאשר מתכננים לטפל בתרופה זו בחולים עם BCC פריאוקולרי מתקדם.

 

Ben Ishai  M, Tiosano A, Fenig E, Ben Simon G, Yassur I Outcomes of Vismodegib for Periocular Locally Advanced Basal Cell Carcinoma From an Open-     JAMA Ophthalmol. 2020label Trial

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד