מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Twenty-four–Hour Intraocular Pressure–Related Patterns from Contact Lens Sensors in Normal-Tension Glaucoma and Healthy Eyes: The Exploring Nyctohemeral Intraocular pressure related pattern for Glaucoma Management (ENIGMA) Study

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

עליית לחץ תוך עייני הינה גורם הסיכון היחיד להידרדרות גלאוקומה שניתן לשליטה. מאידך, לעיתים גלאוקומה מידרדרת למרות לחץ תוך עיני מאוזן. מצבים כאלה מכונים גלאוקומה עם לחץ נורמלי (normal-tension glaucoma). אולם מדידה אחת של לחץ תוך עייני במהלך היום איננה מספיקה לקביעה שהלחץ התוך עייני נורמלי. הלחץ התוך עייני משתנה בהתאם לשעות היממה – הוא בעל nyctohemeral rhythm, ובהתאם למצבים שונים הקשורים לסגנון החיים. אי לכך יש צורך במדידה רציפה של לחץ תוך עייני במיוחד במקרים עם גלאוקומה ולחץ תוך עייני בטווח הנורמלי.

 

מדידה רציפה של הלחץ התוך עייני אפשרית באמצעות מערכת מסחרית של עדשות מגע עם חיישן ללחץ תוך עייני ( SENSIMED Trigger fish; Sensimed AG, Lausanne, Switzerland). מערכת זו מזהה שינויים מדידים בחיבור בין לובן העין לקרנית שנמצאים בהתאמה ללחץ התוך עייני. הפלט של המערכת מבוטא במיליוולט אקוויולנט ולא ניתן לתרגום ישיר לערכי לחץ תוך עייני במילימטר כספית, אולם מאפשר לאתר את תבניות השינויים בלחץ התוך עייני במהלך 24 שעות פעילות של הנבדק, כולל בזמן שינה.

 

מחקרים שבוצעו עם החיישן בעדשת מגע דיווחו על תבניות שונות של שינויים בלחץ תוך עייני בקרב חולי גלאוקומה ובקרב בריאים. בעיניים עם גלאוקומה טווח התנודות של הלחץ התוך עייני היה גדול יותר בהשוואה לעיניים בריאות, והשיא בלילה היה ניכר יותר. אולם, בגלל שוני בקבוצות המחקר ובתכנון המחקרים יש צורך במחקר מבוקר נוסף. אי לכך הוחל מחקר Exploring Nyctohemeral Intraocular  pressure related pattern for Glaucoma Management (ENIGMA).

 

זהו מחקר פרוספקטיבי שנועד לבדוק את המשמעות הקלינית של בדיקות רציפות במשך 24 שעות באמצעות חיישן בעדשת מגע של שינויים בתנודות לחץ תוך עייני במשתתפים עם גלאוקומה פתוחת זווית עם לחץ תוך עייני התחלתי נורמלי. במקביל נמדד גם לחץ הדם הסיסטמי ותנוחת הגוף. המאמר הנוכחי מדווח על התוצאות הראשוניות ומסיק מסקנות בנוגע לקשר בין הסיכון לגלאוקומה עם לחץ נורמלי לבין משתנים שונים.

 

החוקרים היו מקוראה: ממחלקות העיניים של בתי החולים של בית הספר לרפואה של האוניברסיטה הלאומית בסאול, ב- Sejong, ב- Jeju-si, ממחלקת העיניים של אוניברסיטת Hallym ב- Chuncheon, וממחלקת העיניים של מרכז רפואי SMG-SNU Boramae בסאול.

 

במחקר נכללו 30 עיניים של 30 חולים עם גלאוקומה עם לחץ נורמאלי ו- 20 עיניים של 20 מתנדבים בריאים. נעשה שימוש במודל לינארי כללי כדי לזהות את המדדים הקשורים לגלאוקומה עם לחץ נורמאלי.

נמצא שסטיות התקן של הלחצים, האמפליטודות של עקומות cosine-fit וערכי  acrophase  היו גבוהים באופן משמעותי יותר בקרב חולי הגלאוקומה עם הלחץ הנורמאלי. בנוסף נמצא גם שהחולים עם גלאוקומה עם לחץ נורמאלי ישנו על הצד זמן ארוך יותר באופן משמעותי. המסקנה הייתה שמדידה רציפה במשך 24 שעות באמצעות עדשת מגע עם חיישן ללחץ תוך עייני יכולה לשמש להערכת סיכון לגלאוקומה עם לחץ נורמאלי.

 

Kim YW, Kim J-S, Lee SY, Ha A, Lee J, Twenty-foure Hour Intraocular Pressure Related Patterns from Contact Lens Sensors in Normal-Tension Glaucoma and Healthy Eyes The Exploring Nyctohemeral Intraocular pressure related pattern for Glaucoma Management (ENIGMA) Study. Ophthalmology 2020;127:1487-1497

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד