מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Changes in Intraocular Pressure and Angle Structure after Dilation in Primary Angle-Closure Suspects with Visually Significant Cataract

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

גלאוקומה היא הגורם המוביל  לעיוורון בלתי הפיך בכל העולם. מחלה ראשונית של זווית סגורה ((Primary angle-closure disease  כוללת מנעד של מצבים שגורמים לכך שפחות מ- 180 מעלות מהטרבקולום  נראה בבדיקה גוניוסקופית.

 

מצב של חשד בזווית סגורה ראשונית (Primary angle-closure suspect) הינו הסוג השכיח ביותר של מחלה ראשונית של זווית סגורה. לחשודים לזווית סגורה ראשונית אין כל סימן של גלאוקומה, אין עליית לחץ תוך עייני ואין סינכיות קדמיות היקפיות.

 

בדיקת עין בהרחבה הינה צעד הכרחי לפני ניתוח ירוד. למרות שקיים סיכון קטן להתחלת אירוע של סגירת זווית ראשונית חריפה או לעליית לחץ תוך עייני, מחקרים קודמים הראו שהרחבת האישונים הינה בטוחה בחולים חשודים לזווית צרה ראשונית, במיוחד במקרים ללא ירוד משמעותי.

 

מאידך, לחולים רבים עם חשד לזווית סגורה ראשונית יש ירוד משמעותי, שעשוי לשנות את הממדים של הלשכה הקדמית ולהגביר את הסיכון לעליית לחץ תוך עייני ולסגירת זווית ראשונית חריפה.

 

עד למחקר זה לא פורסם אף מחקר שהתמקד בבטיחות של הרחבת אישונים בחולים חשודים לזווית סגורה עם ירוד משמעותי.

 

בנוסף לכך, העבודות הקודמות על השפעת הרחבת אישונים באנשים עם מחלת זווית סגורה ראשונית בדקו בעיקר את עליית הלחץ התוך עייני בשעה הראשונה לאחר מתן הטיפות ואין כל מידע על השינויים הדינמיים בלחץ ובמבנה הזווית הקדמית במהלך הזמן שלאחר מתן טיפות הרחבה.

 

בדיקות Swept-source OCT (SS-OCT) מאפשרות הדמיה ברזולוציה גבוהה ובאופן כמותי של האנטומיה של הלשכה הקדמית.

 

טכנולוגיה זו מאפשרת לצלם את זווית הלשכה הקדמית בכל 360 מעלות של ההיקף שלה, ומאפשרת ביצוע שיחזור תלת ממדי של המבנים של הלשכה הקדמית.

 

השוואת מדדים שמתקבלים מהדמיות אלה לאורך זמן מאפשרים מבט מעמיק על השינויים בלשכה הקדמית בעקבות הרחבת אישונים.

המטרה של המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את הבטיחות של הרחבת אישונים בחולים עם חשד לזווית סגורה ראשונית וירוד משמעותי, ולזהות גורמי סיכון הקשורים לעליית לחץ תוך עייני, ולתאר את השינויים באנטומיה של המקטע הקדמי.

 

החוקרים הניחו שהרחבת האישון תהווה סיכון נמוך עבור חולים אלה. כדי לבחון הנחה זו הם בדקו שינויים בלחץ התוך עייני ובפרמטרים אנטומיים של הלשכה הקדמית באמצעות SS-OCT  עד 6 שעות לאחר הרחבת אישונים בחולים חשודים לזווית סגורה ראשונית שהופנו לניתוח ירוד.

 

החוקרים היו מסין, קליפורניה, פנסילבניה וסינגפור: ממחלקת העיניים של בית החולים הכללי של שנחאי ובית הספר לרפואה של אוניברסיטת Jiao Tong  בשנחאי, ממחלקת העיניים של אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנציסקו, מהמחלקה לרפואת עיניים מניעתית של בית החולים לעיניים של שנחאי, ממחלקת העיניים של אוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה, ממרכז העיניים הלאומי בסינגפור, וממחלקת העיניים של בית הספר לרפואה Yong Loo Lin של האוניברסיטה הלאומית של סינגפור.

 

המחקר היה פרוספקטיבי וכלל חולים עם חשד לזווית סגורה ראשונית וירוד משמעותי, אשר לא עברו קודם לכן טיפול לייזר או ניתוח תוך עייני. ירוד משמעותי מבחינת הפרעה לראייה הוגדר כירוד שגורם לראייה של 20/40 עם תיקון רפרקציה מרבי. הרחבת האישונים בוצעה עם טרופיקמיד 0.5 אחוז ופנילאפרין הידרוכלוריד 0.5 אחוז. לפני ההרחבה בוצעה בדיקת עיניים שגרתית, ביומטריה ו- SS-OCT. בוצעו בדיקות חוזרות של לחץ תוך עייני ו- SS-OCT כעבור 1, 4 ו- 6 שעות לאחר ההרחבה ובוצעו השוואות של כל המדדים בכל הבדיקות בנקודות הזמן השונות. התוצאים העיקריים היו שינויים בלחץ ובמדדים של תמונות ה- SS-OCT בהשוואה לבדיקה לפני ההרחבה.

 

במחקר נכללו 78 עיניים של 78 חולים. כל 78 החולים נבדקו שעה לאחר הרחבה, 66 נבדקו 4 שעות לאחר הרחבה ו- 12 נבדקו כעבור 6 שעות. הלחץ התוך עייני גדל מ- 14.8 מ"מ כספית בבדיקה לפני הרחבת אישונים, ל- 15.5 כעבור שעה וירד ל-14.9 כעבור 4 שעות. בארבעה חולים המהווים 5.13 אחוזים הייתה עליית לחץ של 5 מ"מ כספית או יותר שעה לאחר ההרחבה ובשלושה חולים המהווים 3.85 אחוזים הייתה עליית לחץ של 5 מ"מ כספית או יותר כעבור 4 שעות.

 

שני חולים המהווים 2.56 אחוז העלו את הלחץ ב- 8 מ"מ כספית או יותר כעבור שעה וחולה אחד המהווה 1.28 אחוז העלה את הלחץ ב- 8 מ"מ כספית או יותר כעבור 4 שעות. באף אחד לא התפתחה גלאוקומה סגורת זווית ראשונית חריפה במהלך המעקב. קמירות העדשה ונפח הקשתית פחתו שעה ו- 4 שעות לאחר הרחבה. עומק הלשכה הקדמית היה בקשר הפוך לעליית הלחץ בעקבות הרחבת אישונים.

 

המסקנה הייתה שהרחבת אישונים בחולים עם חשד לזווית סגורה ראשונית וירוד משמעותי הייתה כרוכה בסיכון נמוך לעליית לחץ תוך עייני. הדבר נובע מהרפיה של השריר הסיליארי וסטייה אחורנית של הדיאפרגמה של העדשה והקשתית והעמקה של הלשכה הקדמית.

 

 

Zhao M, Sun Q, Oatts J. Changes in Intraocular Pressure and Angle Structure after Dilation in Primary.Angle-Closure Suspects with Visually Significant Cataract

Ophthalmology 2021;128:39-47

 

 

 

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד