מקימי האתר:מנהל IOS TALKS:

ד"ר אייל אלוני

מנהל מדור רפואה ומשפט:

ד"ר צביקה סגל
איגוד רופאי העיניים בישראל
יו"ר:

גזבר:

מזכ"ל האיגוד:
פרופ' אלעד מוסייב

עורך אתר האיגוד:

ע. עורך האתר:
ד"ר אסף גרשוני

מנהלת אדמיניסטרטיבית:
אילנית פיין

Teleophthalmology: Evaluation of Phone-based Visual Acuity in a Pediatric Population

מתקצר: פרופ' מרדכי רוזנר

 

לטקסט המלא

 

הטלאופתלמולוגיה חדרה לרפואת העיניים באופן משמעותי יותר בעקבות מגפת הקורונה.

במרס 2020 האקדמיה האמריקאית לאופתלמולוגיה המליצה להפחית באופן משמעותי את מספר הפגישות במרפאה ולבדוק רק חולים עם בעיה דחופה או חמורה. מצב כזה גרם לצורך לבדוק חדות ראייה בבית החולה באופן מדויק.

קיימות שיטות רבות לבדיקת חדות ראייה של ילדים במרפאה באמצעות לוחות לבדיקת חדות ראייה: סימבולים של Lea, תמונות של Kay, HOTV, אותיות סנלן, אותיות Sloan, ETDRS, ו- E. בדיקת חדות ראייה מהווה גם חלק מבדיקות סקר המוניות שמטרתן לזהות ילדים עם הפרעות ראייה.

 

בסקרים השונים משתמשים בלוחות לבדיקת חדות ראייה  והבדיקות מתבצעות על ידי  אנשים עם הכשרות ברמות שונות שכוללים מורים, אחיות, טכנאים רפואיים שעברו הכשרה, עובדים בשירות בריאות ציבורי חסרי הכשרה, סטודנטים ואחרים. פותחו אפליקציות לטלפונים חכמים ולמחשבים במטרה לשפר את האמינות של בדיקות חדות הראייה בילדים בתכניות הסקרים.

חלק משיטות אלה פורסמו במאמרים.

האפליקציה GoCheck Kids משמשת לסקירת מצב הראייה באמצעות הצגת תמונות.

 

אפליקציה זו נבדקה לצרכי זיהוי גורמי סיכון לקיום אמבליופיה אך לא להערכת חדות הראייה. המאמר הנוכחי בודק את היכולת לבדוק באמצעותה את חדות הראייה של ילדים בעזרת קרובי משפחה שלהם. 

 

חדות הראייה שנבדקה באמצעות האפליקציה GoCheck Kids הושוותה לתוצאות בדיקה של ה- Amblyopia Treatment Study (HOTVATS) ובדיקה על פי הפרוטוקול הקליני המקובל עם לוחות לבדיקת חדות ראייה על ידי טכנאי עיניים.

 

החוקרים היו מארצות הברית: ממחלקות העיניים של Commonwealth University בריצמונד, וירג'יניה,  של האוניברסיטה של מדינת לואיזיאנה בניו-אורלינס, ושל אוניברסיטת דיוק בדורהם, צפון קרולינה.

 

המחקר היה פרוספקטיבי וכלל 53 ילדים בגיל 3 עד 18 שנים בקליניקה אחת לרפואת עיניים ילדים.

נמצא הבדל משמעותי בין תוצאות הבדיקה ב- GoCheck Kids לבין בדיקה ב- HOTVATS, ומאידך לא היה הבדל משמעותי בין תוצאות בדיקות חדות הראייה באמצעות GoCheck Kids ותוצאות הבדיקות שבוצעו עם לוחות לבדיקת חדות ראייה. הבדל משמעותי נמצא גם כאשר השוו את התוצאות על פי HOTVATS והבדיקות שבוצעו עם לוחות לבדיקת חדות ראייה. הבדל בחדות ראייה של שורה אחת או פחות נמצא ב- 65.3 אחוז בהשוואה בין GoCheck Kids לבין HOTV-ATS  וב- 86.7 אחוז בהשוואה בין GoCheck Kids לבדיקה עם לוחות לבדיקת חדות ראייה.

 

מסקנת החוקרים היא שבדיקת חדות ראייה של ילדים על ידי בן משפחה בעזרת  GoCheck Kids  מאפשר הערכה של חדות הראייה אם כי לרוב יש הבדל בסדר גודל של שורה אחת.

 

 

Silverstein E, Williams JS, Brown JR, Bylykbashi E, Stinnett SS. Teleophthalmology: Evaluation of Phone-based Visual Acuity in a Pediatric Population. J Ophthalmol 2021;221:199–206

ברוכים הבאים לאיגוד רופאי העיניים

חברי האיגוד מוזמנים להשתתף בפורומים/ דיונים, לאתר חברי איגוד, לעדכן את הדף אישי ולקרוא חדשות מקצועיות
כניסה לחברי האיגוד
הציבור מוזמן לקרוא מידע עדכני ואמין בתחום רפואת עיניים, להתייעץ עם רופאי עיניים בפורום ולאתר בקלות פרטים על רופאי עיניים
איני חבר/ת איגוד